پنجاه ویكمین سالروز درگذشت جراح وزیر امورخارجه اعدامی

جراحی كه دكتر فاطمی را از زخم گلوله نجات داد

جراحی كه دكتر فاطمی را از زخم گلوله نجات داد كادو دونی: بعد از ترور دكتر فاطمی (توسط عبدخدایی) وی را به بیمارستان نجمیه بردند و دكتر ابوالقاسم نجم آبادی، نوه شیخ هادی و مولف چندین كتاب پزشكی به جراحی او پرداخت. 15شهریور سالروز درگذشت این جراح است.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: حسین عسکری
پانزدهم شهریور امسال (۱۳۹۹) پنجاه و یکمین سالگشت درگذشت دکتر ابوالقاسم نجم آبادی جراح و استاد نامدار دانشگاه تهران است. به همین مناسبت، در نوشتار زیر ضمن تشریح زندگی و آثار، نسبت او با واقعه ترور ناکام دکتر سید حسین فاطمی وزیر امور خارجه دولت مصدق توضیح داده شده است:
دکتر سید حسین فاطمی مدیر و صاحب امتیاز روزنامه باختر امروز و نماینده مردم تهران در مجلس شورای ملی، روز جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۳۰ هنگام سخنرانی در پنجمین سالگرد درگذشت محمد مسعود (مدیر روزنامه مرد امروز)، در آرامستان ظهیرالدوله به وسیله محمد مهدی عبدخدایی (عضو جمعیت فداییان اسلام) از ناحیه شکم هدف گلوله قرار گرفت. از آن ترور، جان به در برد تا اینکه بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ وقتی وزیر امور خارجه کابینه دکتر محمد مصدق بود در ۱۹ آبان ۱۳۳۳ به بهتان طرح جمهوری و اقدام مقابل سلطنت پهلوی با تن تب دار و بیمار اعدام شد.
در روزنامه کیهان (شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۳۰) درباره ترور ناکام دکتر فاطمی آمده است: «بیش از ده دقیقه از شروع سخنرانی نمی گذشت که صدای گلوله و صدای ناله دکتر فاطمی شنیده شد. در این وقت جوانکی هفت تیری را که در دست گرفته بود به زمین پرتاب کرده دست های خودرا بلند کرد و از وحشت فریادی کشید. تماشاچیان و اطرافیان شخص ضارب را احاطه کرده آغاز به کتک زدن او نمودند. بعد از انتقال دکتر فاطمی به بیمارستان نجمیه، پروفسور یحیی عدل در بیمارستان حاضر شده و با حضور دکتر غلامحسین مصدق [فرزند دکتر محمد مصدق]، دکتر میرفخرایی و دکتر نجم آبادی عمل جراحی به عمل آمد.

خبر ترور ناکام دکتر فاطمی در روزنامه کیهان
ضارب را بلافاصله به شهربانی بردند. در اتاق رئیس شهربانی کل با حضور سرتیپ دانش پور معاون شهربانی، بهرامی رئیس اداره آگاهی؛ از او آغاز به تحقیقات شد. ضارب در پاسخ به سبب تیراندازی آغاز به خواندن قرآن و فرستادن صلوات کرده و فریاد می زد که باید خائنین را کشت و آنها را به سزای خود رسانید. در بازجویی سن خودرا ۱۵ سال و نام خودرا محمد مهدی عبدخدایی فرزند غلامحسین معرفی کرده و گفته است: پدرم در مشهد مجتهد است و خودم در تهران شاگرد مغازه میخ فروشی حاج قاسم باقرزاده هستم و شب ها در سرای سقاباشی در کارخانه سینی سازی رجبی می خوابم. اسلحه ای که از ضارب به دست آمده از نوع کلت امریکایی است که مستعمل می باشد، روی دسته اسلحه به خط عربی نوشته بودند: ما آزادی نواب صفوی را می خواهیم. ضارب در جریان تحقیقات اظهار داشت: من مأمور بودم دکتر مصدق را بکشم ولی او را پیدا نکردم و بعد مأمور کشتن امیرعلایی [معاون نخست وزیر] شدم اما او را هم به دست نیاوردم و روز گذشته به شمیران رفته دکتر فاطمی را زدم.»
پزشک نجم آبادی یاد شده در گزارش فوق، دکتر ابوالقاسم نجم آبادی نوه آیت الله حاج شیخ هادی نجم آبادی است که عضو تیم جراحی دکتر فاطمی در بیمارستان نجمیه تهران بود. او جراح و استاد نامدار دانشگاه تهران بود که در سال ۱۲۸۴ به دنیا آمد. دوره متوسطه را در دارالمعلمین (مدرسه تربیت معلم پسرانه تهران) فراگرفت سپس در دانشکده پزشکی به کسب دانش پرداخت. در سال ۱۳۰۸ بعد از فراغت از تحصیل و دریافت دانشنامه دکتری از دانشکده پزشکی تهران، به اروپا رفت. در سال ۱۳۱۵ دوره دانشکده پزشکی پاریس را نیز به انتها رساند و بعد از ارائه رساله خود درباره درمان سرطان رحم، از دانشکده پزشکی پاریس، دانشنامه دکتری گرفت. وی همینطور گواهینامه دوره طب مستعمراتی و بهداشت را دریافت کرد. بعلاوه، به مدت چهار سال در بیمارستان «سَن لویی» پاریس در رشته جراحی به کار پرداخت و نیز به مدت سه سال در آزمایشگاه، در بخش کالبدشناسی و کالبدشکافی کار کرد.

دکتر سید حسین فاطمی لحظاتی بعد از ترور در بیمارستان نجمیه تهران
پس از بازگشت به ایران، تدریس پزشکی عملی و کالبدشناسی به عهده وی گذاشته شد و از ۱۳۱۷ تا ۱۳۱۹ در این دو بخش انجام وظیفه کرد. در تشکیلات نوین دانشکده پزشکی، به سِمت دانشیار کرسی کالبدشناسی منصوب گردید. در ۱۳۲۵ به استادی ارتقا یافت و در سال ۱۳۲۸ به ریاست آزمایشگاه پزشکی عملی برگزیده شد. همکاری در نگارش مجموعه ۹ جلدی «کالبدشکافی توصیفی» و نگارش کتاب های «کالبدشناسی موضعی»، «طُرق مختلفه اعمال جراحی» و «پزشکی عملی» از دیگر کوشش های علمی او است.
دکتر ابوالقاسم نجم آبادی بین سال های ۱۳۳۲ تا ۱۳۴۸ پنج بار به حج مشرف شد. وی در سال پایانی عمر، در آئین غبارروبی کعبه شرکت کرد و یکی از جاروهای متبرک آنجا را از مَلِک فَیصَل (پادشاه سعودی) هدیه گرفت. این اثر در مقبره آیت الله حاج شیخ هادی نجم آبادی نگهداری می شود. میرزا مرتضی نجم آبادی (درگذشت ۱۳۲۶) خوشنویس و روزنامه نگار مشروطه خواه، پدرِ او و بانو آغابیگم نجم آبادی (درگذشت ۱۳۲۸) از زنان نواندیش و آزادی خواه جنبش مشروطیت ایران و بنیانگذار انجمن مُخَدَّرات وطن، مادرِ او است. دکتر نجم آبادی در نیمه شهریور ۱۳۴۸ درگذشت و آرامگاهش در شهر پاریس است.
منابع
هوشنگ اتحاد، پژوهشگران معاصر ایران، ج ۸، ص ۲۲۸؛
راهنمای دانشکده پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی…، قسمت دوم، ص ۷۲
مَوسوعَهُ مُؤَلِّفِی الاِمامِیَّه، ج ۲، ص ۶۳۵؛
آقابزرگ تهرانی، اَلذَّریعَهُ اِلَی تَصانیفِ الشّیعَه، ج ۱۷، ص ۲۵۱؛
اسماعیل رائین، فراموشخانه و فراماسونری در ایران، ج ۳، ص ۳۵، ۳۷۶؛
منوچهر نجم آبادی، درختواره خاندان نجم آبادی، ۱۳۸۰؛ مجله یغما، ش ۲۵۲، ص ۳۴۸؛
عبدالحسین نوایی و الهام ملک زاده، دانشجویان ایرانی در اروپا، ص ۱۹۱، ۷۱۳؛
روزنامه کیهان، شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۳۰، ص ۱.


منبع:

1399/06/15
23:04:02
5.0 / 5
1697
تگهای خبر: رمان , شركت , فرهنگ , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است