معرفی 14 اثر مسجدی موزه ملی ایران برای روز جهانی

معرفی 14 اثر مسجدی موزه ملی ایران برای روز جهانی كادو دونی: همزمان با روز جهانی مسجد، موزه ملی ایران با معرفی 14 اثر تاریخی اسلامی به نمایش درآمده در موزه مادر ایران، این مناسبت را تكریم كرد.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، نمایشگاه مجازی «شمیم خانه خدا» با گزیده ای از آثار موزه ملی ایران در محدوده زمانی سده های اولیه اسلامی یعنی قرن های سوم و چهارم قمری تا اختتام دوره ی قاجار در رابطه با مساجد طراحی و تدوین شده است که همزمان با آغاز ماه محرم و هفته مساجد انتشار یافته اند.
مهمترین بناهایی که از زمان پذیرش دین اسلام توسط ایرانیها به معماری و فضاهای شهری و عام المنفعه اضافه شدند، مساجد بودند پژوهشگران معتقدند باتوجه به اهمیت دینی و نقش اجتماعی مساجد در دوران اسلامی همه شهرهای ایران مسجد جامع داشتند و بعضی از مساجد مانند مسجد جامع نیشابور، بخارا، قم و شیراز در منابع ادبی و بعضی دیگر مانند مسجد جامع شوش، سیراف و اصفهان به وسیله جستجوهای باستان شناسان شناسایی شدند.
با وقوع رخدادهای مهم سیاسی و اجتماعی ساخت و تکمیل مساجد و تحول آنها موجب ایجاد مساجدی با سبک و سنت های خاص شد که هر یک از جنبه های معماری و هنری دارای اهمیت هستند، تحول در ایجاد فضاهای معمارانه و افزودن اجزا با کارکردهای مختلف مانند شبستان رواق طاق ایوان، گنبد، محراب، مناره و منبر به مساجد و خاصیت های ساختاری و ظاهری برای آنها ایجاد می کرد.
تزیین فضاهای بیرونی و درونی با کتیبه ها و نگاره های هندسی، تجویدی و گیاهی برای تعریف فضا و شکوه عبادت الهی برای معماران از جایگاه خاصی برخوردار بوده و در این میان هنرهایی مانند گچبری، آجرکاری و کاشیکاری در حد اعلای آن به کار رفته است؛ مساجد در گذر از تاریخ را از سر گذرانده اند و برخی گرفتار لطمه و تخریب شدند و بعضی از اجزای آنها از محل جدا و به مکان های دیگری منتقل شدند بعضی از اجزا و تزئینات و مساجد برای حفاظت بیشتر و معرفی به مخاطبان به موزه ها منتقل شده اند، که در تکریم روز جهانی مساجد معرفی شده اند.کتیبه سنگی به خط کوفی از مسجد سلماج در بیستون کرمانشاه متعلق به سده چهارم هجری قمری، به شماره ۳۲۸۰ در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
محراب گچبری مسجد کشف شده در تپه ارگ در شهر ری تهران متعلق به سده سوم و چهارم هجری قمری که به شماره ۳۲۶۳ در موزه ملی ایران نگهداری می شود.


محراب گچبری دارای خط کوفی از مسجد ری در تهران متعلق به دوره سلجوقی که به شماره ۳۲۶۳ در مستند موزه ملی ایران نگهداری می شود.
محراب سنگی کتیبه به خط کوفی از مسجد میمه اصفهان متعلق به دوره سلجوقی در سده پنجم هجری قمری، به شماره ۳۲۸۶ در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
قطعه ای از آجر کاری مسجد جامع فرومد در میامی سمنان متعلق به سده هفتم هجری قمری از دوره سلجوقی به شماره ۴۳۹۰ در موزه ملی ایران به ثبت رسیده است.
کتیبه چوبی به خط ثلث از روستای کوشه جزیره قشم متعلق به دوره ایلخانی در سده هشتم قمری است که به شماره ۲۰۸۲۷ در موزه ملی نگهداری می شود، این مسجد در سال ۷۳۶ قمری بر اثر زلزله ویران و در آتش سوخت و در سال ۷۳۷ توسط حاکم وقت مرمت شد.


منبر چوبی منبت کاری و گره چینی از مسجد جامع روستای سوریان در شهر بوانات فارس از دوره ایلخانی در سده هشتم سال ۷۷۱ قمری، به شماره ۳۲۷۶ در موزه ملی ایران نگهداری می شود.


کتیبه چوبی منبت کاری شده به خط ثلث از دوره تیموری سده نهم مربوط به سال ۸۷۴ قمری که به شماره ۳۵۸۶ در موزه ملی ایران نگهداری می شود.


عود سوز مفرغی از مسجد دارالعباده یزد متعلق به ۹۹۰ قمری که به شماره ۳۶۵۷ در موزه ملی ایران نگهداری می شود. این عودسوز دارای وقف نامه از جانب عالم ابن حیدر است که آنرا وقف مسجد دارالعباده یزد کرده است.
محراب سنگ مرمر کتیبه و خط کوفی و ثلث از مسجد جامع ابرقو یزد متعلق به دوره صفوی که به شماره ۳۶ ۶۱ در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
محراب سنگ مرمر از مسجد گنج در کرمان متعلق به دوره صفوی که به شماره ۳۲۷۳ در موزه ملی ایران نگهداری می شود.


نگارگری ایرانی به سبک هرات که طواف خانه خدا را در مسجدالحرام نشان میدهد و متعلق به دوره صفوی در سده یازدهم قمری است که به شماره ۴۶۱۴ در موزه ملی ایران نگهداری می شود.


وقف نامه مسجد و مدرسه چهارباغ اصفهان متعلق به دوره قاجار از سده ۱۲ قمری که در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
همین طور قسمتی از کتیبه پرده کعبه در مسجدالحرام از مکه و متعلق به دوره صفوی به شماره ۲۲۶ ۱۴۳ در موزه ملی ایران نگهداری می شود.


منبع:

1399/05/31
21:23:44
5.0 / 5
2112
تگهای خبر: انتشار , تزیین , رمان , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است