روابط عمومی كتابخانه ملی خبر داد؛

نگهداری نفیس ترین قرآن جهان اسلام در كتابخانه ملی

نگهداری نفیس ترین قرآن جهان اسلام در كتابخانه ملی كادو دونی: قرآن قزوینی یكی از شاهكارهای هنری حوزه تذهیب قرآن در دنیا در سازمان اسناد و كتابخانه ملی نگهداری می شود.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، قرآن قزوینی کتابت شده در سال ۱۲۱۹ قمری، یکی از شاهکارهای هنری در حوزه تذهیب قرآن در دنیا است که هر صفحه آن تذهیب ویژه دارد. قرآن زین العابدین قزوینی، یک قرآن نفیس و مطلای دوره قاجار است که در آن ۶۰۰ تذهیب متفاوت به کار رفته است.
در تذهیب این قرآن نفیس از نزدیک به ۴ کیلو طلای ناب و سنگهای قیمتی استفاده شده است. سال کتابت این قرآن نفیس به سال ۱۲۱۹ قمری برمی گردد که در شهر شیراز کار شده و ده ها استاد هنرمند و نگارگر در مدت چند سال بر روی آن کار کرده اند. این اثر هنری نفیس دارای ۵۴۷ صفحه است که هر صفحه دارای تذهیب بوده و ۶۰۰ تذهیب و تشعیر دارد، یعنی در هر صفحه یک تذهیب مجزا به کار رفته و هر مکتب تذهیبی که در ایران وجود داشته در این قرآن به کار رفته و آنرا به اثری منحصر به فرد تبدیل نموده است.
ویژگی های منحصر به فرد این قرآن بعضی از مجموعه داران عربستانی و انگلیسی را بر آن داشته بود تا به هر شکل ممکن و با قیمتی باورنکردنی آنرا بخرند. اما خوشبختانه تعهد، تعصب ملی و دینی مالک مانع از این کار شد و سرانجام در سال ۱۳۸۷ این اثر جاودانه به کتابخانه ملی ایران سپرده شد.


منبع:

1399/05/01
23:36:22
5.0 / 5
2154
تگهای خبر: كتاب , گل , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است