زندگی روزمره ی تهی دستان شهری ۱۳۹۰ – ۱۳۹۲ بازنشر شد؛

چگونگی مقاومت تهیدستان ایران مقابل سیه روزی برنامه ریزی شده

چگونگی مقاومت تهیدستان ایران مقابل سیه روزی برنامه ریزی شده كادو دونی: پنجمین چاپ زندگی روزمره ی تهی دستان شهری 1390 - 1392 نوشته علیرضا صادقی منتشر گردید. تحلیل پدیده شوك درمانی كه توسط دولتمردان نولیبرال برای جراحی اقتصاد ایران انجام می شود، از مباحث كتاب استبه گزارش کادو دونی به نقل از مهر، نشر آگاه پنجمین چاپ کتاب «زندگی روزمره ی تهی دستان شهری ۱۳۹۰ – ۱۳۹۲» نوشته علیرضا صادقی را با شمارگان ۲۲۰ نسخه، ۲۸۴ صفحه و بهای ۵۵ هزار تومان منتشر نمود. چهارمین چاپ کتاب سال قبل با شمارگان ۲۲۰ نسخه و بهای ۴۵ هزار تومان انتشار یافته بود. اولین چاپ این کتاب نیز سال ۱۳۹۷ با شمارگان ۵۵۰ نسخه و بهای ۳۵ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
نویسنده در این کتاب کندوکاوی درباره زندگی روزمره تهیدستان شهری در سال های بعد از انقلاب اقتصادی در ایران عمدتاً سال ۱۳۹۰ - ۱۳۹۲ انجام داده است. یک کار مهم نویسنده این کتاب، تحلیل پدیده شوک درمانی است که توسط دولتمردان نولیبرال برای جراحی اقتصاد ایران پیگیری می شود. طرحی که در یک موج جدید پوپولیستی در سطح ملی به مثابه رخدادی ناگزیر و زیر و رو کننده و به نفع توده ها تبلیغ شد. شیوه های امرار معاش ایرانیان، بحثی درباره مسکن مهر، مساله ریاضت اقتصادی و… همچون تحلیل های درخشان نویسنده در این کتاب است.
کتاب هفت فصل دارد که عناوین آنها به ترتیب از این قرار است: «نظریه و روش»، «پوپولیسم نولیبرال»، «خیریه ای شدن بقا»، «دفاع از روشنایی خانه ها»، «خودمانی سازی بازار»، «پیشروی در ایام سخت» و «موتورسواران معیشتی: شورشیان جدید خیابان». بحث پایانی کتاب نیز «بازاری شدن فزاینده قلمروهای غیررسمی».
در نخستین فصل، مفاهیم نولیبرالیسم، مطالعات تهی دستان، سیاست تهی دستان شهری، غیر رسمی سازی و پیشروی آرام تعریف می شود. در فصل دوم مباحثی چون گذار به پوپولیسم نو، انقلاب اقتصادی و بسیج تهی دستان، مبارزات آرام در حاشیه ها و… طرح شده اند.
در ادامه مطالب کتاب، به فعالیت خیریه ها و سازمان های مردم نهاد و مناسب شأن تهیدستان پرداخته می شود و کارکردهای آنها برای حکومت بندی، تشریح می شود. چگونگی مقاومت مشترک اقشار تهیدست در مقابل گران شدن بهای خدمات شهری، بررسی می شود و در آخر اثبات می شود که زندگی تهیدستان با «ترمینولوژی دو وجهی تسلیم / خیزش اعتراضی»، نمی تواند تحلیل و داوری شود.
مقدمه این کتاب با نامه یک کارگر تهیدست از اکبرآباد به رئیس جمهور وقت ایران، محمود احمدی نژاد شروع می شود که نویسنده در قسمتی از این متن نوشته است: «گروه های فاقد امتیاز بااینکه از حق چانه زنی سازمان یافته و نمایندگی سیاسی راستین برای دفاع از منافعشان محروم شده اند، پذیرندگان سربه راه و منفعل فرامین فرادستان هم نیستند، بلکه به نحوی متناسب و منعطف با شرایط سیاسی و اجتماعی زمانه در مقابل «سیه روزی برنامه ریزی شده» مقاومت می کنند.
بر این مبنا کوشیده ام تا با روش رخدادنگاری از پایین، استراتژی ها و شیوه های عمل تهی دستان را برای ادامه ی بقا و بهبود بخشیدن به زندگی شان روایت کنم و نشان دهم که اجتماعات و جمعیت های پراکنده تهی دستان با کوشش های معمولی و پیش پا افتاده روزمره نقش خودرا بر تغییرات اجتماعی وسیع تر حک کرده اند.»

1399/04/11
22:51:22
5.0 / 5
2165
تگهای خبر: انتشار , خدمات , رمان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است