معاون میراث فرهنگی استان همدان خبر داد

شناسایی نقوش صخره ای در مریانج

شناسایی نقوش صخره ای در مریانج به گزارش كادو دونی همدان معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از شناسایی نقوش صخره ای در مریانج همدان آگاهی داد و اظهار داشت: كارشناسان عتیقه شناس معاونت میراث فرهنگی همدان اخیرا بازدیدی از این نقوش داشته اند.


احمد ترابی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: این نقوش صخره ای در دره دوست علی شهر مریانج در کنار جاده قرار دارند و از قبل در این منطقه بوده اند، خوشبختانه طی بازدید کارشناسان مشخص شد که صدمه ای به آنها نرسیده است.
وی افزود: درصدد این هستیم که آیا می توانیم نقوش را به طوریکه لطمه نبینند به موزه منتقل نماییم یا خیر؟ اما هر چقدر نقوش در جای خود باقی بمانند ارزش فرهنگی بیشتری دارند و با توجه به این که آثار فوق در راه گردشکری است اگر به موزه منتقل شود ارزش خودرا از دست خواهد داد.
ترابی با اعلان اینکه این اثر دارای نقش پارتی است، اظهار داشت: اصطلاحاً به این نقش ها، نقوش چوپانی می گویند که به شکل خراش بوده و به نقوش بزسانان و سگ سانان هم شناخته شده اند و شامل نقش های حیوانی، گیاهی و هندسی هستند.
معاون میراث فرهنگی استان همدان با اشاره به اینکه از این دست نقوش در سراسر ارتفاعات زاگرس مشاهده می شود، تصریح کرد: متأسفانه مداخلات انسانی بیش از فرسایش سبب از بین رفتن آثار است و ماندن آنها در مسیرهای گردشگری از لحاظ فرهنگی بسیار با ارزش است.
منبع:

1399/04/03
15:59:51
5.0 / 5
2963
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است