گفت وگو با مجید سعیدی ـ عكاس مستند

چرا از خاكسپاری مردگان كرونا عكس گرفتی؟

چرا از خاكسپاری مردگان كرونا عكس گرفتی؟ به گزارش كادو دونی مجید سعیدی در پاسخ به اینكه چرا از میان ابعاد و وجوه مختلفی كه شیوع كرونا در كشور به دنبال داشت، مراسم خاكسپاری قربانیان این بیماری را برای عكاسی برگزیده است؟ توضیح می دهد: «تمام دنیا با تصاویر كرونا درگیر هستند و تصاویر فضای بیمارستانی در همه جای دنیا به ثبت رسیده است. اگر بخواهیم بعنوان عكاس با عكاسان كشورهای دیگر رقابت نماییم، باید تصاویری داشته باشیم كه دیگر عكاسان ندارند و در این بین مراسم كفن و دفن ما با كشورهای دیگر متفاوت و برای عكاسی مناسب بود.»


مجید سعیدی ـ عکاس مستند ـ در مصاحبه با ایسنا درباره تجربیات عکاسی در دوران کرونا که با دوربین گوشی همراهش به ثبت رسانده است، می گوید: کرونا یک اتفاق معمولی نیست؛ کل دنیا با آن درگیر هستند. این بیماری شیوه زندگی مردم را تغییر داده و جان انسان ها را به خطر انداخته است. این اتفاق سبب تغییر نوع نگاه به خانه و هنر شده است و انسان ها در این دوره از زندگی خود محک بزرگی خورده اند.
در ادامه صحبت های سعیدی که عنوان نمود «شیوع کرونا جان انسان ها را به خطر انداخته است»، این مساله توجهمان را جلب می کند که عکاسی از کرونا همانند سایر بحران ها نیست و عکاس می تواند جزئی از بحران باشد؛ او درباره این مسئله توضیح می دهد: از آنجائیکه در سال های کاری خود با بحران های مختلف مانند جنگ ها، سر و کار داشته ام، مرگ برایم مبحث هراس انگیزی نیست؛ البته این بیماری در اوایل شیوع برایم ناشناخته بود و من هم در دل ماجرا وارد نمی شدم؛ با وجود اینکه از رسانه های بزرگ هم پیشنهادهای کاری داشتم. ولی بعد از گذشت یک ماه به استان مازندران برای دیدن خانواده ام رفتم. این استان یکی از نقاط قرمز بود؛ به همین جهت تصمیم گرفتم مجموعه ای را درباره کرونا کار کنم که البته پروژه کوچکی بود.
از این عکاس سوال می نماییم که شیوع بیماری در روستاها را به چه صورت دیده است؟ پاسخ می دهد: مردم روستاها خیلی بیماری را جدی نمی گیرند؛ چونکه با عنایت به شرایط حاکم در چنین فضاهایی، پذیرفتن تغییر دادن رویه زندگی خود به خاطر ویروسی مانند کرونا کار سخت تری است؛ مثلا در یکی از روستاها دیدم که خانواده یکی از افرادی که از بین رفته بود، این واقعیت را که دلیل از دست دادن عزیزشان، کرونا بوده است را نمی پذیرفتند و قبول نمی کردند که نباید مراسم خاکسپاری داشته باشند.

عکس: مجید سعیدی

1399/03/23
15:07:33
5.0 / 5
2881
تگهای خبر: دوربین , رسانه , عكس , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است