یك هفته با كتاب؛

اختتام كار خانه كتاب بعد از ۲۷ سال در هفته پرخبر جوایز ادبی

اختتام كار خانه كتاب بعد از ۲۷ سال در هفته پرخبر جوایز ادبی كادو دونی: تعدد اخبار مربوط به جوایز ادبی كشور در كنار خبر اختتام كار موسسه خانه كتاب، ازجمله نكات مورد توجه خبرهای حوزه كتاب و نشر در این هفته است.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش «یک هفته با کتاب» این هفته، ۱۰ خبری است و نکته بارزش، تعداد زیاد خبرهای مربوط به جوایز ادبی کشور است؛ از اعلام نامزدها گرفته تا اختتامیه و معرفی برگزیده ها تا تمدید مهلت برای شرکت.
مهم ترین خبر این هفته مربوط به یکی از موسسات زیرمجموعه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد است که این هفته بعد از ۲۷ سال به ایستگاه پایانی رسید. روز سه شنبه این هفته با برگزاری مراسم تکریم نیکنام حسینی پور، پرونده کارهای موسسه خانه کتاب که از سال ۷۲ تاسیس شده بود، بسته شد. این خبر را به عنوان، نخستین خبر گزارش مرور می نماییم. اما در ادامه اخباری از کتابخانه ملی و جوایز ادبی کشور داریم.
جشنواره های داستان کوتاهِ خاتم و قرنطینه بی مرز، جشنواره شعر دانشجویی و جوایز ادبی فرشته، واو، ارغون و احمد محمود همچون رویدادهایی هستند که گزارش این هفته، اخباری را از آنها مرور می نماییم. این خبرها درباره تمدید مهلت، انتشار فراخوان، اعلام نامزدها و برگزیده های این جشنواره ها و جوایز هستند.
تنها خبر بین المللی گزارش هم مربوط به پرفروش شدن کتاب های مربوط به تبعیض نژادی در کشور آمریکاست که باتوجه به ناآرامی های یک هفته پیشِ این کشور و کشته شدن جورج فلوید شاهدش هستیم.
در ادامه مشروح گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشرِ سومین هفته خرداد ۹۹ را از نظر می گذرانیم؛
خداحافظی حسینی پور و اختتام کتاب خانه کتاب
مراسم تکریم و تودیع نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، روز سه شنبه این هفته ۲۰ خرداد در سرای کتاب این موسسه اجرا شد. بدین سان با رفتن حسینی پور بعنوان آخرین مدیرعامل موسسه خانه کتاب، این موسسه به سبب سامان دهی مؤسسات زیرمجموعه معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد در چارچوب یک مؤسسه فراگیر، بعد از ۲۷ سال به انتها راه خود رسید.
انتقال تجربیات کتابخانه ملی به کتابخانه های ملی لبنان
اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفتگویی که این هفته با جلنار عطوی سعد رئیس کتابخانه ملی لبنان داشت، ضمن تشریح فعالیت حوزه های کتابداری و اسناد، نسبت به تبادل تجربیات و همکاری کتابخانه های ملی دو کشور اعلام آمادگی کرد.
انتشار فراخوان جشنواره خاتم
فراخوان ششمین دوره جشنواره داستان کوتاه و روایت داستانی خاتم، ویژه پیامبر رحمت هم این هفته منتشر گردید. مهلت ارسال آثار به این جشنواره، ۳۰ دی ۹۹ است و آئین اختتامیه و تقدیم جوایز آن اردیبهشت ۱۴۰۰ انجام خواهد شد.
انتشار فراخوان جشنواره فرهنگی داستان کوتاه قرنطینه بی مرز
نخستین جشنواره فرهنگی داستان کوتاه «قرنطینه بی مرز» ویژه دانش آموزان ایرانی ساکن در ایران و دیگر کشورهای جهان، این هفته فراخوان داد. این جشنواره برای اولین بار باهدف جمع آوری داستان های کوتاه گروه سنی (۷ تا ۱۸) دانش آموزان ایرانی در تمام جهان با موضوعات مرتبط ایام قرنطینه و اهداف دیگری چون کشف استعدادهای برتر نویسندگی و بهبود آموزش های زبانی و ادبی و بسط توسعه فنون و تکنیک های داستان نویسی انجام می شود.
تمدید مهلت شرکت در جشنواره ملی شعر دانشجویی
طبق خبری که این هفته انتشار یافت، مهلت شرکت در اولین جشنواره ملی شعر دانشجویی تا اختتام خرداد تمدید گردید. اختتامیه این رویداد نیز ۱۰ تیر به صورت مجازی انجام خواهد شد.
معرفی داوران جایزه ادبی فرشته
داوران جایزه ادبی فرشته که امسال، ششمین دوره خودرا پشت سر می گذارد، روز دوشنبه ۱۹ خرداد معرفی گشتند. طبق خبری که در این زمینه انتشار یافت، علی خدایی، ناهید طباطبایی و عالیه عطایی بعنوان اعضای هیات داوران این دوره جایزه مذکور انتخاب شدند. همین طور حسن محمودی، مهدی افروزمنش و کاوه فولادی نسب بعنوان اعضای هیات انتخاب این جایزه فرشته معرفی گشتند.
معرفی راه یافتگان به مرحله داوری جایزه ارغوان
طبق خبر دیگری که این هفته درباره جوایز ادبی انتشار یافت، هیئت انتخاب سومین دوره جایزه ارغوان، اسامی داستان های راه یافته به مرحله داوری این جایزه را منتشر نمود. بدین سان اعضای این هیئت انتخاب با بررسی ۶۰۰ داستان، اسامی ۳۰ اثر راه یافته به مرحله داوری را اعلام نمودند.
معرفی نامزدهای بخش رمان جایزه احمد محمود
نامزدهای سومین دوره جایزه ادبی احمد محمود در بخش رمان روز سه شنبه این هفته معرفی گشتند. سومین دوره این جایزه که بنا بود زمستان گذشته برگزار شود، به سبب وقایع گوناگون و سپس همه گیری ویروس کرونا به تعویق افتاده است.
معرفی بهترین رمان متفاوت سال ۹۷
هیئت داوران جایزه ادبی واو هم این هفته رمان «تراتوم» نوشته رویا دستغیب را بعنوان برگزیده شانزدهمین دوره خود معرفی نمود. همین طور نشر افق برای چاپ این رمان بعنوان بهترین ناشر رمان متفاوت سال ۱۳۹۷ انتخاب گردید.
پرفروش شدن کتاب های روشنگر درباره تبعیض نژادی در آمریکا
طبق اخباری که در رسانه هایی چون رویترز انتشار یافته اند، در هفته اخیر، با ادامه اعتراض سراسری آمریکا به سیستم خشونت سازمان یافته مقابل سیاه پوستان، فروش کتاب هایی که دراین زمینه انتشار یافته اند، افزایش قابل توجهی یافته است.


منبع:

1399/03/22
13:37:27
5.0 / 5
2514
تگهای خبر: آموزش , انتشار , اهدا , جایزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است