این هتل می خواهد جا پای برج جهان نما بگذارد؟

این هتل می خواهد جا پای برج جهان نما بگذارد؟ به گزارش كادو دونی راه اندازی یك هتل در لایه دوم چهارباغ عباسی - كوچه ارفعی - با ارتفاع غیرابلاغی از جانب كمیسیون ماده 5 و تصویب غیر كارشناسی آن در این كمیسیون، بار دیگر باعثِ مطرح كردنِ هشدارها این دفعه از جانب فعالانِ میراثی و شهرسازی شده است، آنها این كار را خلاف ضوابط و مقررات قانونی می دانند.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، به وجود آمدن تدریجی مشکلات در اصفهان از تخریب کاروانسرای صفوی و ساخت برج جهان نما تا راه اندازی تونل مترو زیرچهار باغ عباسی، راه اندازی گذرآقا نجفی، مشکلات رخ داده در مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله و طرح های پیاده راه چهارباغ عباسی به مرور صدای اعتراض فعالان میراثی را بلند کرده تا این روزها که راه اندازی هتلی جدید در حریم چهارباغ عباسی این دفعه نگرانی معماران را برانگیخته است.
اسکلت بندی هتلی جدید، منظرِ محور فرهنگی تاریخی اصفهان را مخدوش کرده است، محوری که حداکثر ارتفاع بناهای قرار گرفته در آن نباید بیشتر از هشت متر باشد و عرصه و حریم تا شعاع ۱۰۰ متر باید از حداقل ارتفاع اثر تاریخی مجاور تجاوز نکند.
حتی محمد بنائیان - معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان - در گفت و گو با یک رسانه اعلام نموده که «ساخت هتل در حریم چهارباغ عباسی خلاف ضوابط و مقررات قانونی می باشد.»
در این شرایط اعضای انجمن مهندسان معمار استان اصفهان در اطلاعیه ای آگهی دادند که با ساختِ این هتل، «هویت معماری و شهرسازی اصفهان» در معرض خطر قرار می گیرد.
در متن این بیانیه سرگشاده آمده است؛ «اصفهان شهر گنبدهای فیروزه ای، مناره های بلند و پل های تاریخی است کهبنابه مستندات سابقه آن به پنج هزار سال پیش می رسد. جهانیان این شهر را با عنوان نصف جهان می شناسند، پنج اثر تاریخی در آن ثبت جهانی "یونسکو" شده است و حدود بیست هزار اثر تاریخی باارزش در آن، گوهرهای ارزشمندی در حوزه فرهنگ و تمدن اصفهان هستند و آنرا در زمره ده شهر-موزه مهم دنیا از حیث فرهنگ و هنر قرار داده است. اصفهانی که می شناسیم پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است و در سال ۲۰۰۶ بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب گردید و در سال ۲۰۱۷ بعنوان پایتخت گردشگری اسلامی انتخاب گردید.
از جانب دیگر در سایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچون وظایف این دستگاه، به تقویت و تعمیق رابطه جامعه با مواریث و دارایی های طبیعی و فرهنگی و ارتقای آگاهی های عمومی برای افزایش سرمایه اجتماعی بخش میراث فرهنگی (ملموس و غیرملموس)، طبیعی و صنایع دستی و گردشگری تصریح شده است. بند ۲۲ از ماده ۵۵ قوانین شهرداری ها، نیز به روشنی اذعان می کند که یکی از وظایف شهرداری تشریک مساعی با فرهنگ، در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمان های عمومی و مساجد و غیره است.
ولی مشکلات اخیر اصفهان در حوزه میراث فرهنگی نیز قابل تامل بوده، ساختمان ارگ جهان نما، راه اندازی تونل مترو زیر چهارباغ، راه اندازی گذر آقانجفی و شیوه مرمت شیخ لطف الله و طرح های پیاده راه های چهارباغ عباسی نمونه هایی هستند که خاطر فرهنگ دوستان را آزرده نمود و هزینه های مادی و معنوی زیادی را تحمیل کرد.
علت اصلی بروز این مشکلات مخفی کاری در تصمیم گیری، انتخاب و اجرای پروژه ها و عدم شفافیت آن در مراحل مختلف است. نمونه اخیر آن راه اندازی یک هتل در کوچه ارفعی (لایه دوم چهارباغ عباسی) با ارتفاع غیرابلاغی از طرف کمیسیون ماده ۵ و تصویب غیر کارشناسی آن در این کمیسیون است که بنا به مدارک به دست آمده پروانه بر این اساس صادر گردیده است، بدین سبب باتوجه به عدم ابلاغ این مصوبه، هرگونه اقدام در محل مورد نظر خلاف ضوابط و مقررات قانونی می باشد.
پس انجمن صنفی مهندسان معمار استان اصفهان، فارغ از جریانات سیاسی و بنا به رسالت و نقش فرهنگی خود احساس خطر کرده و آنرا اعلان عمومی می کند. انجمن صنفی مهندسان معمار استان اصفهان با ابراز تأسف از این رخداد، که خاصیت فرهنگی و وجه بین المللی این شهر تاریخی متعلق به تمامی مردم جهان در حال و آینده است را زیر سوال می برد، مراتب اعتراض رسمی خودرا به کلیه نهادهای مرتبط و همین طور رسانه های معماری منعکس کرده و از کلیه معماران ایرانی، دانشجویان معماری، و فعالان تشکل ها و نشریات تخصصی معماری دعوت می کند تا با این بیاینه اعتراضی همراه شده و به احترام به نام بلند ایران و اصفهان در یادآوری و مطالبه حقوق شهروندی خود سهیم شوند و نیز از دستگاه های اجرایی انتظار دارد با اصلاح رویه های اجرایی، با دعوت از متخصصان و حرفه مندان و نیز شهروندان نگاه فقط گردشگری خودرا با اصلاح به سمت حفظ میراث فرهنگی متعلق به آیندگان از محکمه این میراث سربلند بیرون آیند.»1399/03/09
10:03:47
5.0 / 5
2833
تگهای خبر: تخصص , رسانه , سایت , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است