با تنظیم نامه ای در دست انجام قرار گرفت؛

دعوای آموزش و پرورش وكتابفروشان بالا گرفت

دعوای آموزش و پرورش وكتابفروشان بالا گرفت به گزارش كادو دونی تعدادی از كتابفروشان سراسر كشور در حال تنظیم نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اقدامات وزارت آموزش و پرورش در زمینه تغییر سیستم فروش كتاب های درسی هستند.خبرگزاری مهر -گروه فرهنگ: بیست و پنجم فروردین ماه سالجاری در گزارشی که در خبرگزاری مهر انتشار یافت، از اقدام وزارت آموزش و پرورش درباره کوتاه کردن دست کتابفروشان از فروش کاب های درسی پرده برداشته شد و عنوان شد که این رویداد در تکمیل فرایند در اختیار گرفتن این مهم از جانب این وزارتخانه طی سال قبل انجام می پذیرفت (اینجا بخوانید). در ادامه روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش هم در پاسخی به این گزارش به خبرگزاری مهر اعلام نمود که هدف این وزارتخانه از طراحی و راه اندازی سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی نظارت نظام مند بر فرایند تولید و فروش و توزیع بر مبنای نیاز واقعی، کاهش قیمت کتاب های درسی، کاهش مصرف کاغذ، کاهش نرخ کتاب های منسوخه، کاهش هزینه های مرجوعی و تسهیل دسترسی مخاطبان است و این سازمان به هیچ وجه درصدد تمرکز زدایی، تصدی گری و کسب منفعت از فروش کتاب های درسی نبوده و نیست. و در ادامه از برگزاری جلسه با اصناف نشر و کتاب فروش اطلاع داده و عنوان نمود که آنها جز تاکید بر سیستم فروش قدیمی و سنتی خود حرفی برای عرضه نداشته اند (اینجا بخوانید).
در ادامه عباس اربابی نژاد رئیس اتحادیه صنف لوازم التحریر و کتابفروشان شهرری با گروه فرهنگی خبرگزاری مهر گفتگو نمود (اینجا بخوانید) و وزارت آموزش و پرورش را مسبب اصلی گرانی کتاب های درسی و نابسامانی در توزیع آن عنوان نمود. وی در این مصاحبه بیان کرد که اصرار آموزش و پرورش به ورود مستقیم به عرصه توزیع کتاب درسی و فروش آن خلاف مصرح قانون اساسی و فعالیتهای صنفی بخش خصوصی در کشور است. با این همه روز گذشته محمدمهدی کاظمی معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در گفتگویی با مهر (اینجا بخوانید) عنوان داشت ما مشکلی درباره توزیع کتاب درسی توسط کتابفروشی ها نداشتیم و در بخشنامه هم به صراحت آنرا اعلام کردیم اما شروطی هم داریم که مهمترینش کاهش سود ناشی از فروش و توزیع کتاب و هم تعیین وضعیت جغرافیایی توزیع کتابفروشی هاست.
در ادامه رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران متن نامه این تشکل خطاب به معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی را منتشر نمود که بعد از چند ماه و به رغم ادعاهای آموزش و پرورش به آن پاسخی داده نشده است و درباره آن توضیحاتی عرضه کرد (اینجا بخوانید)
طی روزهای اخیر اما این مناقشه وارد فاز تازه ای شده ایست و تعدادی از کتابفروشان کشور با ایجاد کمپینی اعتراضی به رفتار وزارت آموزش و پرورش در حال جمع آوری امضا از ناشران سراسر کشور به منظور ارسال نامه ای تظلم خواهانه خطاب به رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
متن پیش نویس این نامه در فضای مجازی منتشر و تهیه کنندگان آن در حال جمع آوری امضا برای ارسال به دفتر مقام معظم رهبری هستند.
در بخشی از پیش نویس این نامه با عنایت به فعالیت صنف کتابفروش بعنوان جهادگران فرهنگی انقلاب اسلامی عنوان شده که اقدامات وزارت آموزش و پرورش در تغییر سیستم فروش کتاب های درسی و خارج کردن کتابفروشان از آن ضمن مغایرت با اصل ۴۴ قانون اساسی و مردمی کردن اقتصاد که مورد تأیید و تاکید رهبر انقلاب اسلامی بوده است منجر به فاصله گرفتن آموزش و پرورش از اصل مدرسه محوری و به تغیر ماهیت این وزارتخانه از جایگاه نظارت بر توزیع کتب درسی به تصدی گری و اجرا منجر گردیده است.
همچنین تنزل شأن آموزش و پرورش از یک نهاد آموزشی و پرورشی به یک بنگاه اقتصادی با تصمیماتی که در ورود به حوزه های فروش کتب درسی، سرویس مدارس و لباس فرم دانش آموزان اتخاذ شده و اقدامات این وزارتخانه پارسال که منجر به عدم توزیع بموقع کتب درسی شد به نحوی که در بعضی شهرستان ها حتی ماه ها بعد از شروع سال تحصیلی، دانش آموزان بدون کتاب بودند اشتباه در تصمیم این وزارتخانه را بیشتر نمایان می کند.
ایجاد بازار سیاه و فروش نسخه های کپی کتب درسی و نبود امکانات زیرساختی اینترنتی در تمامی کشور و عدم شفافیت و پاسخ گویی در تمرکز تولید توزیع و نظارت بر حسن اجرا در یک وزارتخانه و همینطور معذورات دانش آموزان و اولیا در اعتراض و شکایت در صورت هر گونه نارسایی در امر توزیع و یا اضافه دریافت بابت کتب درسی از جانب مدارس را هم باید به تبعات این تصمیم افزود.
متن این پیش نویس تابحال مورد تأیید و امضای جمع زیادی از کتابفروشان سراسر کشور رسیده است و آماده ارسال به دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی شده است.

1399/02/23
13:56:48
5.0 / 5
3001
تگهای خبر: آموزش , انتشار , تولید , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است