توسط انتشارات ققنوس انجام شد؛

چاپ مجموعه مقاله ای درباره دموكراسی و فلسفه اسپینوزا

چاپ مجموعه مقاله ای درباره دموكراسی و فلسفه اسپینوزا به گزارش كادو دونی كتاب بارگذاری مجدد: اسپینوزا ما را تا كجا خواهد برد؟ نوشته تعدادی از پژوهشگران با گردآوری و ترجمه فواد حبیبی و امین كرمی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، کتاب مجموعه مقاله «بارگذاری مجدد: اسپینوزا ما را تا کجا خواهد برد؟» نوشته تعدادی از پژوهشگران اخیرا با گردآوری و ترجمه فواد حبیبی و امین کرمی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است.
وارن مونتاگ، الکساندر ماترون، ژیل دلوز، آنتونیو نگری، پی یر فرانسوا مورو، اتی ین بالیبار، هاسانا شارپ، فیلیپّو دل لوکّزه، تد استولز و فردریک لوردون نویسندگان مقالات این کتاب هستند.
مجموعه مطالعه اسپینوزا یکی از مجموعه های فلسفی است که ققنوس منتشر می کند و عناوین را در حوزه تالیف و ترجمه در بر می گیرد. «متافیزیک قدرت: درآمدی بر فلسفه سیاسی اسپینوزا» نوشته رضا نجف زاده، «قدرت فقر: مارکس اسپینوزا می خواند» نوشته مارگریتا پاسکوچی با ترجمه فواد حبیبی و امین کرمی، مجموعه مقاله «بازیابی مکرر: قدرت اسپینوزا از کجا می آید؟» با ترجمه فواد حبیبی و امین کرمی، «اسپینوزا و سیاست» نوشته اتی ین بالیبار با ترجمه فواد حبیبی و امین کرمی، «مواجهه ماکیاولی و اسپینوزا» نوشته فیلیپو دل لوکزّه با ترجمه فواد حبیبی و امین کرمی و «اسپینوزا و ما» نوشته آنتونیو نگری با ترجمه فواد حبیبی و امین کرمی دیگر عناوینی هستند که قبل از «بارگذاری مجدد» در چارچوب این مجموعه به چاپ رسیده اند.
مترجمان بارگذاری مجدد: اسپینوزا ما را تاکجا خواهد برد؟» می گویند این کتاب شامل برگزیده جستارهایی از شاخص ترین و مهم ترین فیلسوفان سهیم در رستاخیز اسپینوزیسم است و پاسخی است که اهتمام کرده اند به سهم خویش به فراخوان اسپینوزای جدید بدهند. حبیبی و کرمی می گویند میانه کار مطالعه و ترجمه آثار بعضی از اسپینوزاپژوهان، بر آنها مشخص شده که نمی توان طیف وسیع و غنی قرائت های آنها را بازنمایی کرد مگر از رهگذر به عهده گرفتن ترجمه مجموعه جستارهایی که از مباحث و جایگاه فکری-تاریخی نواسپینوزیسم تا مداخلات آن در امر حاضر را شامل شود.
مخاطب کتاب پیش رو، با ماحصل استیضاح، آگاهانه و گاه ناخودآگاه سوژه هایی روبروست که با اشتیاق، فراخوان اسپینوزا و اسپینوزیسم را پاسخ گفته اند و تلاش نموده اند به درک بهتری از خطاب «مسیح فلسفه» نایل شود.
کتاب پیش رو، ۲ بخش اصلی با اسامی «شروع عملیات» و «پیشروی لشکریان» دارد که در مجموع ۱۶ فصل یا مقاله را در بر می گیرند. در بخش اول کتاب، این عناوین درج شده است:
«اسپینوزا: سیاست در جهانی بدون تعالی» نوشته وارن مونتاگ، «کارکرد نظری دموکراسی نزد اسپینوزا و هابز» نوشته الکساندر ماترون، «نظم های سه گانه و مساله شر» نوشته ژیل دلوز، «اسپینوزا و سکسوالیته» نوشته الکساندر ماترون، «دموکراسی و ابدیت از نظر اسپینوزا» نوشته آنتونیو نگری، «بخت و نظریه تاریخ» نوشته پی یر فرانسوا مورو، «اسپینوزا، ضداورول: ترس [از] توده ها» نوشته اتی ین بالیبار، «چه کسی از انبوه خلق می ترسد؟ درخلال فرد و دولت» نوشته وارن مونتاگ، «بازطبیعی سازیِ ایدئولوژی: اکوسیستم ایده ها از نظر اسپینوزا» نوشته هاسانا شارپ.
عناوین مقاله های چاپ شده در بخش دوم کتاب هم بدین سان است: «قهر چگونه چیزی است؟» از الکساندر ماترون، «قهر: اسپینوزا در باب میل به شورش» از تد استولز، «وقتی بردگان بر صحنه رژه می روند: قهر، بدن های نامرئی و نظریه سیاسی» از فیلیپو دل لوکزه، «اخلاقی برای مارکسیسم: اسپینوزا در باب شکیبایی» از تد استولز، «فاجعه اقتصادی به منزله رخدادی شورمندانه» از فردریک لوردون، «میراث انقلاب روسیه: قدرت، برابری، حق» از وارون مونتاگ و «چرا امروزه اسپینوزا؟ یا "قسمی استراتژی ضدترس"» از هاسانا شارپ.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
رساله الهیاتی-سیاسی شناخت خواننده خویش از نظام فکری [اسپینوزا] را پیش فرض نمی گیرد. هرچند اسپینوزا به واقع در رساله الهیاتی-سیاسی از رهگذر برهان های عقلانی پیش می رود، این برهان ها متکی به فضایی مبتنی بر عقلانیت مشترکی هستند که او به حق می تواند فرض کند خواننده فرهیخته روزگار او به آن دست یافته است. این فضا دووجهی است: از یک طرف، بوسیله تاملاتی در باب حیات و جامعه ایجاد می شود که هر یک از ما خود می تواند داشته باشد یا از سنتی به میراث ببرد که به سبب تکرار شدن [در گذر زمان] گم نام مانده است؛ و از جانب دیگر، [این فضا] بوسیله قسمی فرهنگِ مشترک که به آسانی قابل شناسایی است ایجاد می شود، فرهنگ لاتین بجای فرهنگ یونانی، استوار بر مثال های تاریخی و ادبی به عوضِ شناخت نظام های فلسفی بزرگ، که صد البته در آنها نوعی خرد مشترک وسایلی را برای نظریه پردازی درباره درس های کتاب جهان فراهم می سازد. فرهنگی بلاغی، نه بدین سبب که فقط خطیبان و سخنوران را در بر می گیرد، بلکه از آن رو که فی المثل، شاعران و مورخان [نیز] کاملا به سهولت در طرح واره بلاغی [آن] شرکت دارند. در مورد اسپینوزا: به بیان دقیق، [در این فهرست] پوبلیوس ترنتیوس، تاکیتوس و کوئینتوس کورتیوس روفوس را داریم.
باید توجه داشت که دیباچه رساله الهیاتی-سیاسی برای تصدیق آنچه این دیباچه درباره روابط میان [قطب های] وارونه بخت/ترس و امید/خرافه پیش می کشد، بطور خاص متکی است به یکی از این سه نویسنده. دو ارجاع واضح به کوئینتوس کورتیوس به ما اجازه می دهد بگوییم که اسکندر فقط هنگامی به دام خرافات گرفتار آمد که ترس از بخت را به ذهن خویش راه داد (یک صفحه بعد، سومین نقل قول از همان نویسنده، پیوندهای خرافه و حاکمیت انبوه خلق را نشان می دهد).
این کتاب با ۴۴۰ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۵۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1399/02/13
23:52:04
5.0 / 5
2686
تگهای خبر: انتشار , شركت , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است