میرزایی با مهر مطرح كرد؛

واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی را تسهیل می نماییم

واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی را تسهیل می نماییم به گزارش كادو دونی رئیس صندوق احیای بناهای تاریخی اظهار داشت: امیدواریم با استفاده از ظرفیت كنشگران اجتماعی در خارج از صندوق، روند واگذاری ها را تسهیل و كاربری هایی در شأن و هویت بناهای تاریخی عرضه نماییم.هادی میرزایی رئیس صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال ۸۴ اساسنامه صندوق تصویب گردید و مسئولان وزارت میراث فرهنگی به این نتیجه رسیدند که با منابع ملی نمی توان آثار تاریخی را مرمت کرد. امروز برای بناهایی مانند تخت جمشید ۲۰ میلیارد تومان بودجه در نظر می گیرند که شاید ۵ میلیارد آن تخصیص پیدا کند که آن مبلغ حتی هزینه نگهداری از تخت جمشید نمی گردد.
وی اضافه کرد: ما در حوزه بناهای تاریخی، هزینه مرمت و نگهداری را داریم. وقتی بنایی مرمت می شد، چندسال بعنوان موزه از آن نگهداری می کردند و باردیگر باید هزینه مرمت و فرسودگی را می پرداختند. باید این هزینه ها از دوش دولت برداشته می شد. در صندوق حفظ و احیا این ظرفیت وجود دارد که بناها را به بخش خصوصی بسپاریم. در حوزه واگذاری بناها، افراد صاحب نظر طرح مرمت برای یک بنای تاریخی را می دهند که مبتنی بر اصول مرمت و حفاظت است و کاربری متناسب با نیاز امروز برای آن بنای تاریخی در نظر گرفته می شود.
رئیس صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی در ادامه اظهار داشت: امروزه در کاربری بناها، حتی خانه یا حمام داریم. قانون می گوید صندوق باید بستر واگذاری بناها به بخش غیردولتی با نگاه حفاظت محور را داشته باشد. نخستین کار ما برگرداندن زندگی و بازْزنده سازی است تا مردم با فرهنگ و تاریخ ملت آشنا گردند. در این باززنده سازی، نقطه نظراتی هم وجود دارد. نمی توان گفت همه افراد مانند هم فکر می کنند اما به جهت اینکه از نظر فردی فاصله بگیریم و به خرد جمعی برسیم، شورای فنی صندوق تشکیل شد و افرادی مانند آقایان دولت آبادی، رایتی مقدم و افراد صاحب خرد نظر می دهند.
میرزایی اظهار داشت: تلاش داریم با خرد جمعی تصمیم گیری نماییم. هدف ما احیای بافت تاریخی است یعنی کسب و کار در آن جریان داشته باشد و افراد در خانه های تاریخی زندگی کنند. یا اینکه در بعضی استانها اعلام کردیم افراد می توانند بناهای تاریخی را به محل ارائه آموزش های صنایع دستی یا آموزش مرمت بناهای تاریخی تبدیل کنند. یعنی اینکه کاربری بناها مختصر به چندبخش یا تنها پذیرایی و اقامتی نشود. ما در کاربری ها به جایی مثل حمام، کاربری حمام داده ایم مانند حمام شیخ بهایی.
وی اظهار داشت: معتقدیم باید کاربری ها را طبق آنچه که از قبل کارکرد داشته اند، انتخاب نماییم. بعضی از بناها هم کاربری داشته که دیگر الان نمی تواند همان را ادامه دهند. این بناها در طول زمان چون صرفه اقتصادی نداشته اند، کاربری خودرا از دست داده اند ولی ما باید با کاربری های مناسب و بسترسازی و تعیین کاربری در شأن بنا، هم بافت را احیا کرده و هم امکان بازگشت سرمایه و چرخه اقتصادی را ایجاد نماییم.
رئیس صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی در پایان، درباره اینکه بعد از اتمام دوره ماموریت در صندوق چه چیزی به یادگار خواهد گذاشت، اظهار داشت: اینکه بتوانیم با هم افزایی و استفاده از ظرفیت همکاران در صندوق و ظرفیت کنشگران اجتماعی در خارج از صندوق، روند واگذاری ها را تسهیل و کاربری هایی در شأن و هویت بنا را ارائه نماییم. هدفمان این است که برنامه محور جلو برویم و تلاش نماییم در امتداد ماموریت هایی که قانون گذار تعیین کرده، قدم هایمان را درست، دقیق و متقن برداریم.

1399/02/09
13:17:12
5.0 / 5
3325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است