بزرگداشت آنلاین سعدی در بلگراد

بزرگداشت آنلاین سعدی در بلگراد كادو دونی: مراسم گرامی داشت روز «سعدی» به صورت برخط (آنلاین) در بلگراد اجرا شد.


به گزارش كادو دونی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این جلسه مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در صربستان، سعید صفری، مدرس زبان فارسی، چند نفر از استادان دانشگاه بلگراد و تعدادی از دانشجویان حضور داشتند و برنامه در دو پنل سخنرانی و بررسی آثار سعدی انجام شد.
در پنل نخست، بعد از نمایش ویدئوكلیپ از نمای فرهنگی شیراز، سعید صفری ضمن معرفی سعدی بعنوان اندیشمند، شاعر و نویسنده بزرگ و شناخته شده ایران، به تشریح حوزه ادبیات حكمی و تعلیمی پرداخت و سعدی را برجسته ترین شاعر و نویسنده این حوزه معرفی نمود.
او در این زمینه اظهار نمود: آن چه سعدی و آثار وی را ممتاز كرده، نگرش جامع او به موضوعات انسانی است كه آنها را در چارچوب پیام های اخلاقی و با بهره بردن از ابزار زبان به شیواترین صورت بیان كرده و سبب جاودانگی این آثار شده است.
مهدی شیرازی نیز با تبریك عید پاك به جایگاه ادبی سعدی پرداخت و در قسمتی از سخنان خود بیان كرد: با نگاهی گذرا به درون مایه اغلب اشعار و حكایات سعدی معلوم می شود كه وی علاوه بر داشتن طبعی خلاق و برخورداری از قدرت سخنوری و هنر شاعری، خردمندی فرزانه و معلمی راه شناس و آگاه از رمز و رازهای هستی بوده و به سهم خود كوشیده است تا اسرار حیات متعالی و هدفدار انسان را به صورت لطیف ترین تعبیرات تفسیر كند و فراز و نشیب های راه زندگی را ضمن دستورالعمل های خردمندانه نشان دهد.
وی همینطور ترجمه كتاب «بوستان» به زبان صربی را معرفی و به دانشجویان مشتاق زبان و ادبیات فارسی پیشنهاد كرد تا ضمن استفاده از این اثر، در كارهای فرهنگی و ادبی رایزنی فرهنگی شركت كرده و ابراز امیدواری كرد تا دیگر آثار سعدی نیز توسط دانشجویان و فارسی آموزان به زبان صربی ترجمه شود.
سخنران بعدی این جلسه، اما میلكوویچ، استاد شرق شناسی دانشگاه بلگراد و از فارسی آموزان مركز بود كه ضمن تبریك روز سعدی با عنوان «سعدی، نمونه اعلای شاعران پارسی گو ایرانی» سخنرانی كرد.
او با اشاره به تحصیلات سعدی در نظامیه بغداد با ارائه تصویری تاریخی از قرن های ۱۲ و ۱۳ میلادی كه در آن دوره، مسلمانان در اوج شكوفایی علمی بودند، سعدی را یكی از عالم ترین اندیشمندان دانست با طرح این سوال كه چرا با وجود آن كه ایران در ضمن قرن های ۱۲ و ۲۳ میلادی در سخت ترین شرایط سیاسی و خلأ حاكمیت مركزی قرار داشته و صحنه یورش اقوام و مهاجمان بوده است، اما بزرگترین شاعران و نویسندگان بزرگی در همان دوران ظهور كرده اند، سابقه فرهنگی و تمدنی ایران و همین طور اهتمام این بزرگان به استفاده از زبان فارسی را مهم ترین علل آن دانست.
دبیر گروه شرق شناسی دانشگاه بلگراد همین طور با اشاره به سابقه تشكیل دپارتمان شرق شناسی كه ۹۵ سال پیش با تدریس آثار ادبیات فارسی توسط بایراكتاروویچ شروع شده است، ابزار امیدواری كرد با استمرار كارهای آموزشی فرصت های بیشتری برای آشنایی دانشجویان و علاقه مندان به زبان و ادب فارسی فراهم گردد.
در پنل دوم این جلسه، دو كتاب بوستان و گلستان و نمونه هایی از شعر سعدی توسط دانشجویان معرفی گشتند. الكساندرا یاراتس به معرفی كتاب بوستان پرداخت و ماریا گروییچیچ حكایتی از این كتاب را خواند.
كنستانتین آجانین درباب كتاب گلستان سعدی و ساختار نگارشی آن صحبت كرد و در آخر دنین وویچین و لوپكا یووانویچ قطعاتی از شعرها و غزلیات سعدی را خواندند.
به سبب شیوع ویروس كرونا در كشور صربستان، تمامی مراكز آموزشی، فرهنگی و اجتماعی تعطیل شده و دولت این كشور مقررات سختگیرانه ای را برای مهار این بیماری به اجرا گذاشته است. دولت صربستان در امتداد همبستگی با كشورهای دوست همچون ایران، چین، فرانسه و ایتالیا، نمادهای شهری خود همچون ساختمان پارلمان و پل های بزرگ شهر را با پرچم این كشورها نورپردازی كرد و مدتی پیش دانشجویان زبان فارسی دانشگاه بلگراد با انتشار كلیپ و با پیام دوستی و امید و تشكر از كادر درمانی با ایرانیان ابراز همدردی كردند.
منبع:

1399/02/04
19:57:04
5.0 / 5
2925
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , انتشار , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است