مدیركل اداره حفاظت محیط زیست هرمزگان:

پروژه بومگردی هنگام مجوزی از محیط زیست هرمزگان ندارد

پروژه بومگردی هنگام مجوزی از محیط زیست هرمزگان ندارد به گزارش كادو دونی هرمزگان مدیركل اداره حفاظت محیط زیست هرمزگان اظهار داشت: تابحال هیچ مجوزی از اداره كل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و شهرستان قشم برای اجرای پروژه بومگردی جزیره هنگام صادر نشده است.حبیب مسیحی تازیانی بامداد امروز(اول اردیبهشت ماه) در نشستی خبری كه به مناسبت روز زمین پاك برگزار شد، اظهار نمود: ویروس كرونا در مسائل اقتصادی مردم تأثیرات بسیاری گذاشته و سبب شكل گرفتن فرهنگ های جدیدی شده است، مانند كاهش چشم گیر ترددهای درون شهری و برون شهری كه همین مساله منجر به كاهش آلودگی ها شده است. خوشبختانه حجم آلودگی در خیلی از شهرها به استاندارد رسیده و طبیعت در روزهایی كه مردم در خانه ها ماندند، تنفسی هرچند كوتاه داشت.

وی با اشاره به اینكه شعار سال جاری روز جهانی زمین پاك "سازگاری با تغییرات آب و هوایی" است، اضافه كرد: در دنیای امروز و با عنایت به ازدیاد شهرنشینی مردم، سوخت های فسیلی مصرف بسیاری زیادی داشته و بار آلودگی منتشرشده در هوا بسیار زیاده بوده است و شاهد رشد آلاینده ها هستیم، از این رو دولت ها برنامه هایی را در جهت كم كردن تولیدات گازهای گلخانه ای اقداماتی را صورت داده اند.

مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان عنوان كرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری كه سالجاری را جهش تولید نامیدند، باید در حوزه پاك سازی زمین و هوا هم شاهد یك جهش مناسب باشیم، كشور ایران در این راستا اقدامات مناسبی را انجام داده است.

مسیحی خاطرنشان كرد: اداره كل حفاظت از محیط هرمزگان در مورد ریزگردها اقدامات خوبی را انجام داده و با توجه محقق شدن بودجه لازم بزودی به صورت ۲۴ ساعته در شرق و غرب استان پایش ریزگردها را خواهیم داشت.

وی تصریح كرد: پارسال ۴۴ نمونه پایش در سواحل شهر بندرعباس را انجام داده ایم كه نتایج این پایش در اختیار استانداری هرمزگان و فرمانداری بندرعباس قرار داده شده است در مناطق هشت گانه پایش شده در شهر بندرعباس دونقطه در سواحل بوستان های غدیر و دولت به صورت پایدار پاك بوده و سه نقطه در سواحل سورو، خور كپشكن و خور گورسوزان آلودگی پایدار داشته اند. خوشبختانه فرماندهی نیروی دریایی منطقه یكم با كسب اعتباراتی در حال راه اندازی تسویه خانه در منطقه مسكونی نیروی دریایی است.

مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان افزود: در حال تأمین منابع برای تأسیس یك مركز پایش ۲۴ ساعته در منطقه صنایع غرب بندرعباس هستیم و راه اندازی چنین مركز پایشی مستلزم اعتباری بیشتر از پنجاه میلیارد ریال است.

مسیحی با اشاره به اینكه متأسفانه بار آلایندگی نیروگاه برق بندرعباس تابحال كاهش پیدا نكرده است، خاطرنشان كرد: این نیروگاه آلاینده ترین مكان در حومه شهر بندرعباس به حساب می آید كه امیدواریم امسال با تأمین سوخت گاز برای این نیروگاه، شاهد كاهش آلایندگی آن باشیم.

وی بیان نمود: در ۹ ماهه نخست سال قبل ۱۰ واحد صنعتی آلاینده را معرفی كردیم كه مكلف شدند اقدامات لازم را در رفع آلایندگی خود انجام دهند، البته برای كاهش آلاینده ها به این واحدهای آلاینده تسهیلاتی هم پرداخت خواهد شد.

مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان در مورد مساله ساخت وساز در حریم ژئوپارك جهانی قشم هم اظهار نمود: با عنایت به دستور توقف دادستان و بازدیدی كه ما در هفته گذشته از این منطقه داشتیم هم اكنون ساخت وسازها متوقف شده اند.

مسیحی خاطرنشان كرد: ارگان های متولی شامل سازمان منطقه آزاد قشم و جهاد كشاورزی باید مستنداتی را برای اثبات در حریم ژئوپارك قرار نداشتن این ساخت وسازها در اختیار دادستان قرار دهند.

وی همینطور در مورد پروژه بومگردی در حریم تخم گذاری لاك پشت های جزیره هنگام اظهار داشت: تمامی سواحلی كه در استان بستر شنی داشته باشند مستعد لانه گزینی و تخم گذاری لاك پشت ها هستند، به خصوص جزایر استان كه اكثراً صخره ای و مرجانی بوده و منابع غذایی بسیار خوبی برای لاك پشت ها دارند.

مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان افزود: نقطه ای از ساحل روستای غیل در جزیره هنگام كه پروژه بومگردی در آن اجرا شده خارج از منطقه حساس تخم گذاری لاك پشت ها بوده اما اینكه آیا این پروژه خطری برای نقاط حساس اطراف بوجود می آورد و یا حریم ۶۰ متری ساحل در آن رعایت شده یا خیر مساله ای است كه باید بررسی شود.

مسیحی عنوان كرد: تابحال هیچ مجوزی از اداره كل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و شهرستان قشم برای اجرای این پروژه صادر نشده است.
1399/02/01
13:59:59
5.0 / 5
2606
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است