در گفتگو با خبرنگار مهر مطرح شد؛

ادامه روند برگزاری تور زنده موزه ها

ادامه روند برگزاری تور زنده موزه ها كادو دونی: رئیس موزه ارتباطات از ادامه روند برگزاری تورهای زنده موزه های كشور به صورت رایگان آگاهی داد.حسن عمیدی رئیس موزه ارتباطات و معاون مركز روابط عمومی وزارت ارتباطات در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره نقاط قوت و ضعف تورهای زنده و مجازی ۱۳ موزه كشور كه در روزهای نوروز ۹۹ اجرا شد، اظهار داشت: افرادی كه تور زنده موزه ها را بوسیله سایت اشتراك ویدئو دنبال كردند، مشكلی برای دریافت تصاویر نداشتند مگر اینكه اینترنت در موزه ها گرفتار مشكل بوده باشد. چون ما از فناوری استریم كردن بهره بردیم، در واقع تصویری كه از موزه ها می گرفتیم را به یك شركت ابری می فرستادیم و از این طریق تصاویر به دست مخاطب می رسید مخاطبی كه با هر نوع اینترنت و سرعتی می توانست به آن نائل شود.
وی اضافه كرد: نقطه قابل توجه در پروژه، این است كه از هر نقطه ای در روستاهای دورافتاده نیز می توانستیم بازدیدكننده داشته باشیم. نمی گوییم كه این پروژه هیچ ایرادی نداشت ولی پس از آن اپرای اسكالای ایتالیا از ما خواست تا تكنولوژی استفاده در این تورها را به آنها توضیح دهیم. موزه های كشورهای دیگر مانند لوور، با تأخیر چند روزه نسخه های قدیمی خودرا معرفی كردند و ما تنها جایی هستیم كه از دوربین های حركتی در موزه ها با تأخیر ۸ ثانیه ای و كیفیت ۴K استفاده كردیم با این وجود تا ۶ ماه دیگر به یك پلتفرم بهتری برای پخش می رسیم.
رئیس موزه ارتباطات در ادامه، درباره استفاده از سایت آپارات برای برگزاری تورهای مجازی اظهار داشت: این سایت شناخته شده تر بود و سازمان فناوری هم با آن وارد مذاكره شد. در ضمن این سایت فضایی دارد كه با مخاطب زیاد هم، می تواند گنجایش پخش ویدئوی زنده را داشته باشد و به مشكل برخورد نكند. همین طور این برنامه زنده غیر از آپارات در سایت فناوری اطلاعات نیز به صورت همزمان پخش می شد. از این به بعد هم می توانیم این برنامه را در هر سایتی كه چنین امكان را داشته باشد و درخواست كند اجرا نماییم.
عمیدی اظهار داشت: مردم دنبال شنیدن روایت های نو از یك شیء تاریخی هستند. باید اشیا توسط راهنمایان موزه ها به شكل دیگری روایت و تعریف شوند. اخیرا جلسه ای با وزیر ارتباطات انجام شد كه در آن، روی كارگردانی بهتر این برنامه ها تاكید گردید. باید بتوانیم برنامه ها و همایش هایی برگزار نماییم كه در خدمت موزه داران باشد و به آنها درباره استفاده از این فنآوری ها آموزش دهد. چون موزه ها می توانند با بهره گیری از تكنولوژی های روز و در بستر اینترنت به شكل های مختلف روایتگری كنند مانند استفاده از QR یا پادكست ساخت ویدئو، هوش مصنوعی، بلاكچین یا مدیاهای دیگر.
معاون مركز روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور اظهار داشت: چالش اصلی ما از روزی كه این طرح عنوان شد، تا اول فروردین ماه این بود كه تكنولوژی حركتی نداشتیم. ما این كار را روی پلت فرم ایرانی انجام می دادیم. زمانی كه در بنیاد رودكی فعالیت می كردم، تجربه برگزاری كنسرتهای آنلاین را داشتم. بدین سبب با چنین اقداماتی از پیش، آشنا بودم. آن زمان ظرفیت های موجود بررسی گردید تا اینكه به وزارت ارتباطات رفتم و سال قبل در نمایشگاه الكامپ با یك شركت دانش بنیان داخلی در زمینه استریم آشنا شدیم. این شركت می توانست مشكل اینترنت ضعیف و قطعی آنرا بواسطه استریم كردن حل كند. تا قبل از این، از صنعت استریم تنها برای بازی های آنلاین استفاده می شد.
وی در آخر اظهار داشت: تورهای مجازی و زنده موزه های ایران كه به صورت نمونه برای ۱۳ موزه در نوروز اجرا شد، رایگان بوده و ادامه خواهد داشت. در نظر داریم تا این اقدام را برای همه موزه های دولتی و خصوصی كشور انجام دهیم.


منبع:

1399/01/31
22:01:37
5.0 / 5
3177
تگهای خبر: آموزش , تصویر , دوربین , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است