دومین درخواست رییس ایكوم ایران از وزیر میراث فرهنگی

از موزه های خصوصی حمایت كنید

از موزه های خصوصی حمایت كنید كادو دونی: رئیس ایكوم ایران از وزیر میراث فرهنگی خواست تا برای پشتیبانی از موزه های خصوصی و كوچك، دستور بخشودگی یا تعویق در پرداخت های این موزه ها را صادر و صندوقی ایجاد شود تا بتوان از این موزه ها در بحران كرونا حمایت كرد.


پس از اولین درخواست رئیس كمیته ملی موزه های ایران (ایكوم) از وزیر میراث فرهنگی در یازدهم اسفند سال قبل و برای تعطیلی موقت موزه های زیر نظر این وزارتخانه در زمان شیوع ویروس كرونا و استفاده بهتر از این تعطیلی بمنظور بازبینی كیفی فضاهای موزه ای، سید احمد محیط طباطبایی در دومین درخواست خود از وزیر میراث فرهنگی در این مدت زمان، خواست از موزه های خصوصی حمایت كند.
سید احمد محیط طباطبایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شیوع اپیدمی كرونا در دنیا و تعطیلی موزه ها و مراكز دیدنی و تاریخی می گوید: در این شرایط نیاز است تا به موزه های كوچك و خصوصی كه اساسا پس از قطع زنجیره كرونا و بهبود وضعیت كشور با مشكلات مالی مواجه می شوند، كمك نماییم.
او با بیان این كه موزه های ایران نیز مانند دیگر كشورهای جهان برای قطع انتقال زنجیره ی ویروس كرونا با دیگر فضاهای تاریخی در دنیا همراه و تعطیل شدند، به همكاری هایی كه تابحال ایكوم ایران با نهادهای مختلف مانند معاونت میراث فرهنگی و موزه های دولتی مانند موزه ارتباطات داشته، اشاره می كند و می گوید: سعی كردیم تا موزه ها را به صورت زنده و در شبكه های مجازی به خانه ی مردم ببریم و موزه ها نیز هر چند مجازی به فعالیت خود ادامه دهند.
وی با این وجود تاكید می كند: اما در نهایت نباید فراموش كرد كه موزه ها مدت زیادی است كه تعطیل هستند، شاید در بخش دولتی و عمومی، دستگاه های دولتی بعنوان كمك به قسمتی از كادر خود از موزه ها و موزه داران خود حمایت می كنند، ولی این مشكل آن چنان خودرا نشان نمی دهد كه موزه های خصوصی با بحرانِ مهمی از نظر اقتصادی روبه رو شده یا می شوند.
او بروز این وضعیت را علت درخواست خود از وزیر میراث فرهنگی می داند و ادامه می دهد: باتوجه به این شرایط از وزیر میراث فرهنگی درخواست می كنم در ارتباط با موزه های خصوصی به مسایل مربوط به عوارض، اجاره و مالیات این موزه ها وارد شده و با دستوری به دستگاه ها، پرداخت این اقساط را برای آنها به تعویق بیندازد یا بخشودگی شامل حال شان شود.
او همینطور پیشنهادِ ایجادِ یك صندوق مالی برای پشتیبانی از این موزه داران را بیان كرد تا با استفاده از منابع مالی نهادها و موسساتِ موزه ای كه از امكاناتِ بیشتری برخوردار می باشند، فضایِ تشریكِ مساعی برای موزه داران ایجاد شود و از موزه دارانی كه موزه هایشان گرفتار معضل شده، حمایت شود.
محیط طباطبایی با تاكید بر این كه تنها منبع ارتزاق بعضی از موزه ها، به خصوص موزه های خصوصی، گردشگری ست، آنها را حالا گرفتار بحران می داند و ادامه می دهد: در سال های گذشته، گاهی اوقات از درآمد مازاد تخت جمشید به موزه های كوچك و خصوصی داده می شد، اما در این شرایط باید پشتیبانی از این موزه ها را به روش دیگری انجام داد.
چهاردهم فروردین نیز «ایكوم (جهانی)، نماینده موزه ها در سطح بین المللی، از سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان كشورها درخواست نمود تا با اختصاص بودجه ای حمایتی برای نجات موزه ها، كمك كنند آنها ماموریت شان را در رساندن خدمات مهم و حیاتی برای نسل های آینده ادامه دهند و با تخصیص بودجه ی امدادی به موزه ها در زمان شیوع ویروس كرونا از ان ها حمایت كنند.
منبع:

1399/01/17
23:37:47
5.0 / 5
3518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است