قاچاقچیان به سراغ تپه اشكانی كرمانشاه رفتند

قاچاقچیان به سراغ تپه اشكانی كرمانشاه رفتند كادو دونی: فیلم انتشار یافته در فضای مجازی، نخست چندین نفر از مردم بومی روستای لُرینی در اسلام آباد غرب را نشان میدهد و سپس با نشان دادن لودر و ابزاری كه برای حفاری استفاده می شوند، از حمله ی چند نفر قاچاقچی به آثار تاریخیِ این روستا در كرمانشاه خبر می دهد.


به گزارش كادو دونی به نقل از ایسنا، تاریخ اعلام شده برای این اقدام غیرفرهنگی ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ است، یعنی روزها و شب هایی كه مقرر است همه مردم برای قطع زنجیره ی انتشار ویروس كرونا، درخانه بمانند اما حفاران غیرمجاز بدون توجه به هشدارها، منفعت طلبی خودرا در اولویت قرار می دهند، اما بنظر می رسد با آگاهی فعالان میراثی منطقه و نیروی انتظامی از لطمه زیاد به تپه ی تاریخی «لرینی» در این روستا در اسلام آباد غرب جلوگیری می شود، هر چند فقط یكی دو نفر از مجرمان تا كنون دستگیر شده اند.
علیرضا برشاهی - معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان كرمانشاه - در گفت و گو با ایسنا و با تایید اتفاق رخ داده می گوید: این اتفاق مانند دیگر حفاریهای غیرمجاز با هدف سودجویی و پیدا كردن آثار و اشیای تاریخی در روستای لرینی اسلام آباد غرب رخ داده است. متاسفانه این شایعه بطور دائم مطرح می شود كه در دل تپه ها گنج است و خیلی از افراد به طمع پیدا كردن آن به حفاری غیرمجاز اقدام می كنند كه فقط منجر به لطمه زدن به محوطه های تاریخی می شود.
وی اما هوشیاری انجمن های میراث فرهنگی روستای "لُرینی" را عاملی برای جلوگیری از وارد شدن لطمه زیاد به این محوطه می داند و می گوید: همكاران میراث فرهنگی در بازدیدی كه چند روز پیش از وقوع اتفاق از این محوطه داشتند در صحبت با فعالان میراثی این گوشزد را داشته اند كه احتمال حضور قاچاقچیان آثار تاریخی در منطقه هست و بنا بر این آنها خوشبختانه بموقع رسیدند و جلوی تخریب بیشتر در تپه را گرفتند.
او با اشاره به وجود حدود ۴۲۰۰ تپه و محوطه ی تاریخی در روستاهای كرمانشاه كه معمولا سكونت گاهی از گذشته بوده اند و به دلیلهای طبیعی از بین رفته یا غیرقابل سكونت شده اند، ادامه می دهد: در آن زمان مردم به دلیلهای مختلف مانند سیل، زلزله، آتش سوزی، جنگ یا بیماری مجبور به ترك محل سكونتگاه های خود می شدند، اما مسیر دوری برای سكونت بعدی خود درنظر نمی گرفتند. آنها بیشتر در نزدیكی همان مكان گذشته مستقر می شدند. از طرف دیگر خانه های قدیمی نخست متروكه شده و به مرور طی صدها سال به تپه تبدیل می شوند، هر چند وسایل باقی مانده در آن فضاها نیز به مرور بطور كامل از بین رفته یا دراثر حادثه ای مانند زلزله شكسته می شوند.
به قول معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان كرمانشاه، این تپه ها بیشتر از نظر مطالعات دیرینه شناسی و پیدا كردن فرهنگ، نوع زندگی، معیشت مردم و خوراك آنها برای باستان شناسان اهمیت دارد.
او اضافه می كند: با حضور نیروی انتظامی در همان زمان اتفاق، راننده لودر و راننده ی یكی از ماشین هایی كه در منطقه بودند دستگیر شدند اما بقیه اعضای تیم متواری شدند كه بقیه نیز اساسا تحت تعقیب هستند.
وی با بیان این كه تپه ی تاریخی "لرینی" متاسفانه به سبب اتفاق رخ داده لطمه مختصری دیده است، ادامه می دهد: اما خوشبختانه لطمه به حدی نیست كه دیگر قابل مطالعه نباشد. هنوز بخش های زیادی از آن باقی مانده اند كه باستان شناسان می توانند بررسی های زیادی روی آن انجام دهند و نتایج خوبی نیز به دست آورند.
برشاهی با تاكید بر این كه تعیین قدمت دقیق این تپه ی تاریخی را باید پس از انجام حفاری های دیرینه شناسی اعلام كرد، اظهار می كند: باتوجه به گستردگی داده ها و سفال های پراكنده ای كه روی محوطه به دست آمده اند هم اكنون قدمت این تپه را به دوره اشكانی تخمین می زنند.
منبع:

1399/01/14
21:21:53
5.0 / 5
3361
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است