مطالعه اخبار شبكه های اجتماعی را متوقف كنید؛

چگونه بر مشكلات ناشی از ویروس كرونا پیروز شویم؟

چگونه بر مشكلات ناشی از ویروس كرونا پیروز شویم؟ كادو دونی: كرونا یك نوع سرماخوردگی خاص است كه بدن انسان توانایی مبارزه و دفع آنرا دارد. با شناخت از این قابلیت ها، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. بمباران خبری فضای مجازی درباره كرونا استرس زاست.به گزارش كادو دونی به نقل از مهر، حسن گل محمدی، پژوهشگر، مترجم و منتقد ادبی و صاحب آثاری چون «امیرهوشنگ ابتهاج؛ شاعری كه باید از نو شناخت»، «نیما چه می گوید؟»، «با كاروان مولوی از بلخ تا قونیه»، «دكتر شفیعی كدكنی چه می گوید؟»، «تصحیح دیوان كامل اشعار شاطرعباس صبوحی قمی» و «تصحیح دیوان كامل ناصرالدین شاه قاجار» و ترجمه هایی چون «قصه ها، افسانه ها و سروده های مردم و سرزمین كانادا» و «فریاد آفریقا: سروده هایی از شاعران تانزانیا سرزمین فقر و جنگل» در تازه ترین مطلب ارسالی خود به مهر، درباره كرونا و روش های مقابله با آن نوشته است. به باور گل محمدی نباید در این دوران شیوع، به اخبار انتشار یافته در شبكه های اجتماعی توجهی كرد. این متن را در ادامه بخوانید:
«این روزها جامعه جهانی و كشور ما ایران با مشكلات بیماری كرونا دست و پنجه نرم می كنند. متاسفانه آنقدر اطلاعات و مطالبی كه توسط افراد ناآگاه در این زمینه در رسانه های جمعی و سیستم های كامپیوتری نشر می یابد از دانسته های درست علم پزشكی و ارزش های آكادمیك به دور است كه انسان نمی داند چگونه با آنها برخورد كند. افراد گوناگون از متخصص تا ناوارد بدون احساس مسئولیت در این زمینه مطالبی می نویسند و سفارش ها و راهكارهایی به مردم اراده می دهند كه خیلی از آنها نه تنها مشكلی را حل نمی كند بلكه مشكل زا نیز هست.
انسان های روی كره زمین در طول تاریخ به دفعات زیاد با بیماری ها، رنج ها و دردهای همه گیر مواجه گشته اند. بدیهی است گذر از چنین مصیبت هایی كار چندان آسان و ساده نیست، گاهی تحمل آنها از حد توان ما خارج است و برخی اوقات نیز توام با تلفات جانی می گردد. نمونه عینی آن بروز ویروس كرونا در چین و توسعه آن با سرعت در سطح جهان در مدت یك ماه اخیر است.
نباید چندان به اخبار و سیستم های اطلاع رسانی كه دارند ذهن ما را با مطالب درست و نادرست خود بمباران می كنند، گوش فرا داد. اطلاع از آمارهایی كه از رسانه ها پخش می شود جز آنكه در وجود ما استرس را افزایش دهد، كار دیگری نمی كند كشورهای مختلف برای حفظ جان مردم خود به شیوه های گوناگونی با این بیماری برخورد كرده و می كنند. شاید خیلی از راهكارهایی كه به كار گرفته می شود، روشی مطلوب و مناسب نباشد، اما باید فكر نماییم چگونه می توانیم بر این بیماری تسلط پیدا كرده و جامعه را از وجود آن پاك نماییم.
گام اول برای مبارزه با این بیماری همه گیر، آگاهی پیدا كردن است. هنگامی كه آگاهی و دانش ما از این بیماری به سطح بالایی برسد، می توانیم راهكارهای علمی و منطقی برگزینیم و با حفظ خونسردی و رعایت اصول درست پزشكی و بهداشتی بر این بیماری مسلط شویم. یكی از راهكارهای موثر، پی بردن به مكانیزم های دفاعی در مقابل این بیماری است. اصطلاح مكانیزم های دفاعی نخستین بار توسط زیگموند فروید كه از پیشگامان علم روانشناسی است به كار گرفته شد. بنا به عقیده فروید در وجود هر انسانی بطور ناخودآگاه این مكانیزم وجود دارد كه او هنگام مواجه با بیماری ها، مشكلات و رنج و ناراحتی از آن استفاده می نماید. وجه مشترك این مكانیزم ها در آن است كه آنها بطور ناخودآگاه عمل می كنند. این رفتار از كودكی در انسان ها بوجود می آید و سپس به صورت یك پروسه رفتاری در ذهن ما شكل می گیرد.
ما در برخورد با این پروسه رفتاری نباید عكس العمل فرافكنی از خود نشان دهیم. باید برای خود و دیگران ارزش قایل شویم. یعنی به همان اندازه كه ویروس كرونا ممكنست سبب بیماری ما شود باید فكر نماییم كه این ویروس می تواند زندگی دیگران را هم به خطر اندازد.
بنابراین ما نمی توانیم مسئولیت خودمان را نسبت به دیگران فرافكنی نماییم. باید قبول نماییم همانطوریكه زندگی برای ما ارزش زندگی كردن دارد، برای دیگران هم همین گونه است. آلبركامو نویسنده و فیلسوف فرانسوی می گوید: «من انسان های زیادی را دیده ام كه در مواجه با بیماری ها و مشكلات مرده اند. چون زندگی برایشان ارزش زندگی كردن نداشته است.» یعنی اگر زندگی برای ما ارزش زندگی كردن نداشته باشد، ما آنچنان از لحاظ روحیه و مكانیزم های مبارزه با مشكلات ضعیف می شویم كه در مقابل هرگونه گرفتاری و ناهنجاری قدرت دفاعی خودرا از دست می دهیم و شكست خورده و از بین می رویم.
جالب است بدانید ویكتور فرانكل در كتاب خود با عنوان «انسان در جستجوی معنا» می نویسد: «آنچه كه انسان ها را از پا درمی آورد، رنج، دردها و سرنوشت آنها نیست، بلكه بی معنا شدن زندگی از دیدگاه آنها است.» بدین سبب می توان از گفته های این نویسنده اندیشمند نتیجه گرفت كه با نگاهی درست به زندگی، هر موقع كه ما با مشكلات و مسایل سخت روبه رو شویم می توانیم بر آنها فائق آییم. ما از این گونه سفارش های انسان های فرهیخته می توانیم برای پیروزی در مقابل ویروس كرونا راهكارهای درستی انتخاب نماییم. یعنی به زندگی خود معنا ببخشیم. اراده خود را قوی نماییم و این باور را در سیستم ذهنی و روانی خود ایجاد نماییم كه باید بر این بیماری پیروز شویم. این گونه نگرش سبب می شود كه سیستم های دفاعی بدن ما تقویت شوند و به دفع ویروس هایی كه بر این سیستم حمله كرده اند، اقدام نمایند.
یكی دیگر از راهكارهای مثبت آن است كه زیاد به اخبار و سیستم های اطلاع رسانی كه دارند ذهن ما را با مطالب درست و نادرست خود بمباران می كنند، گوش فرا ندهیم. اطلاع از آمارهایی كه از رسانه ها پخش می شود جز آنكه در وجود ما استرس را افزایش دهد، كار دیگری نمی نماید. چقدر خوب است مدت دو هفته خودرا از هر چه تلفن همراه، لپ تاپ و كامپیوتر به دور نگهدارید و به مطالعه چند كتاب كه شور و شوق زندگی را در انسان زنده می كند، بپردازید.
شاید لازم باشد كه در این مدت سبك زندگی خودرا نیز تا اندازه ای تغییر دهید. از ساعت كار و فشار محیط خارج خودتان بكاهید و مدت بیشتری را در كنار خانواده سپری كنید. اهتمام كنید برای ایام بیشتر حضور خود در خانه برنامه ریزی داشته باشید آمار و اطلاعات بیماری كرونا سبب استرس و درگیری ذهنی برای ما می شود. استرس چه شدید و چه ضعیف یك سری واكنش های جسمی، روحی، عاطفی و احساسی همچون اضطراب، ترس و خشم را در ما پدید می آورد. این گونه واكنش ها متابولیسم بدن را به هم می ریزند و سبب بدخوابی و پریشانی فكری می شوند. بر اثر تجمع این ناهنجاری ها، سیستم دفاعی بدن تنزل پیدا می كند و در مقابله با ویروس كرونا نمی تواند موفقیت چندانی از خود بروز دهد. از جانب دیگر برخی از عملكردهای ما می توانند در بالا بردن روحیه و مبارزه سیستم های دفاعی بدن ما كمك شایانی نمایند. مثبت اندیشی یكی دیگر از این مشخصه ها است. شاد بودن نیز خصوصیتی دیگر. بدین سبب همواره مثبت اندیش باشید و اهتمام كنید كه فضای زندگی خودرا با موسیقی های شاد و آرامش بخش توام كنید. این گونه شادی آفرینی ها موجب ترشحاتی در بدن انسان می شود كه سیستم دفاعی او را به شدت بالا می برد.
مسئله دیگر تغذیه است. در این روزها كه موضوع بیماری كرونا در سطح جهان مطرح است به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشید. غذاهای مقوی و كم حجم مصرف كنید. از سبزیجات و میوه هایی كه سرشار از ویتامین هستند، بهره بگیرید. هم زمان با تغییر روش غذایی خود، ورزش را فراموش نكنید كه كارهای بدنی شما می تواند اكسیژن زیادتری را به مغز، قلب و بدن برساند و شما را در مقابل بیماری مقاوم كند.
شاید لازم باشد كه در این مدت سبك زندگی خودرا نیز تا اندازه ای تغییر دهید. از ساعت كار و فشار محیط خارج خودتان بكاهید و مدت بیشتری را در كنار خانواده سپری كنید. اهتمام كنید برای ایام بیشتر حضور خود در خانه برنامه ریزی داشته باشید، گوش كردن به موسیقی و تماشای فیلم ها و سریال های شاد و با مفاهیم مثبت و امیدوار كننده به آینده، از پیشنهاداتی است كه برای این ایام بسیار مفید می باشد. متخصصین و روانشناسان می گویند انسان آن طوری كه فكر می كند، زندگی می كند. پس درست فكر كنید و برای پیروز شدن در مقابل بیماری ویروس كرونا به سطح آگاهی خود بیفزایید. آگاهی اخبار و اطلاعاتی نیست كه بوسیله رسانه ها نشر پیدا می كند. آگاهی اطلاع و كاربرد توانایی هایی است كه در وجود خودتان نهفته است و شما باید از آنها در چنین موقعیت های بحرانی استفاده كنید.
این را بدانید كه بیماری كرونا یك نوع سرماخوردگی خاص است كه بدن انسان توانایی مبارزه و دفع آنرا دارد. با شناخت از این قابلیت ها، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. چون اگر شما به این بیماری گرفتار شدید، بر آن پیروز خواهید شد.»


منبع:

1398/12/14
13:27:54
5.0 / 5
3687
تگهای خبر: آرامش , انتشار , تخصص , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است