دود جشنواره فیلم برلین در چشم سینمای مستقل ایران

دود جشنواره فیلم برلین در چشم سینمای مستقل ایران به گزارش کادو دونی، جشنواره فیلم برلین که به عنوان یکی از سیاسی ترین جشنواره های فیلم جهان شناخته می شود، اعلام نمود: تمامی کمپانی های فیلمسازی، رسانه ها و روزنامه نگاران ایرانی اجازه حضور در دوره آتی این رویداد سینمایی را نخواهند داشت.


به گزارش کادو دونی به نقل از ایسنا، این رویداد سینمایی که سال قبل فیلسماسازن و روزنامه نگاران روسی را از حضور منع کرده بود، با انتشار اطلاعیه ای اصرار کرد جشنواره فیلم برلین و بازار فیلم اروپا به هیچ کمپانی یا رسانه ای که با دولت روسیه یا ایران ارتباط مستقیم دارند، مجوز حضور نخواهد داد.
جشنواره برلین سال قبل بعد از جنگ روسیه در اوکراین، ممنوعیتی را برای کمپانی ها، فیلم ها و رسانه های تحت حمایت روسیه اعمال کرد که این سیاست توسط جشنواره های کن و ونیز هم دنبال شد و حالا جشنواره برلین، سینمای ایران را به لیست تحریم خود افزوده است.
این در حالی است که جشنواره فیلم برلین با رویکردها و تمایل های سیاسی اش، همیشه بیشتر محل حضور و موفقیت فیلمسازان به نسبت دگراندیش سینمای ایران بوده است؛ حضوری که ایران را در دهه گذشته به عنوان پرافتخارترین کشور خارجی حاضر در این جشنواره معرفی و تثبیت کرده بود.
درواقع تصمیم اخیر، بیش از آنکه به ضرر نهاهایی چون بنیاد سینمایی فارابی باشد که بطور معمول هر ساله دارای غرفه ای در بازار فیلم جشنواره برلین بودند، در صورت ادامه این روند، دودش به چشم فیلمسازان مستقلی خواهد رفت که بدون استفاده از امکانات دولتی فیلم هایشان را می سازند. اساسا فیلم هایی که با امکانات دولتی ساخته می شوند، قبل از این حضور خاصی در جشنواره برلین نداشته اند و درحقیقت حضور رسمی سینمای ایران به همان بازار فیلم محدود می شد اما حالا این محرومیت در کل جشنواره اعمال شده است.
البته بیانیه جشنواره برلین در جمله هایی که بیشتر بازی با الفاظ به نظر می آید، اعلام نموده است: «فیلمسازان، هنرمندان، نمایندگان سینمایی یا روزنامه نگاران را به سبب ملیت روسی یا ایرانی شان حذف نمی نماییم... درحالی که بررسی فردی درخواست های اعتبارسنجی برای حضور در جشنواره ممکنست همیشه به نتیجه گیری های واضح و شفافی منجر نشود، ما همچنان به این مسیر عمل متعهد هستیم».
هرچند قبل از این حضور چندین فیلم از سینماگران ایرانی در برلین ۲۰۲۳ بصورت رسمی اعلام شده است، مروری بر این فیلم ها نشان میدهد همه آنها درحقیقت محصول کشورهای دیگر و عمدتاً غربی بوده، تنها ملیت اولیه سازندگانشان ایرانی بوده است.
بخش پانورامای جشنواره برلین امسال با نمایش انیمیشن «آژیر» ساخته سپیده فارسی افتتاح می گردد. داستان این انیمیشن درباره ی روزهای ابتدایی جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ است و وقایعش در آبادان می گذرد. فیلم درباره ی نوجوانی به نام امید است که بعد از بمباران پالایشگاه آبادان بدنبال برادر گمشده اش و راهی برای خروج از شهر محاصره شده آبادان است. انیمیشن «آژیر» محصول مشترک فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ و بلژیک است.
فیلم «و به سمت کوچه های شاد» ساخته «سریمویی سینگ» محصول سینمای هند که درباره ی سینما و ادبیات ایران تولید شده در کنار فیلم «دشمن» با بازی پیمان معادی به کارگردانی میلاد عالمی و به عنوان محصول کشور سوئد هم به بخش پانورامای هفتاد و سومین جشنواره بین المللی فیلم برلین راه یافته اند.
بر اساس لیست فیلم های جشنواره برلین ۲۰۲۳ که تا به امروز اعلام شده، «دروازه رؤیاها» ساخته نگین احمدی در بخش نسل؛ «هفت زمستان در تهران» ساخته «استفی نیئدرزول» در بخش چشم انداز سینمای آلمان و فیلم «کیسه برنج» ساخته محمدعلی طالبی (محصول قدیمی ایران و ژاپن) در بخش مرور جشنواره برلین به معرض نمایش گذاشته می شوند.
فیلم «همه چیز رو به راه است» ساخته سهراب شهید ثالث هم که محصول ۴۳ سال پیش آلمان غربی بوده، به عنوان فیلیم از فیلمساز موثر ایرانی در بخش ویژه فروم جشنواره برلین به معرض نمایش گذاشته می شود.
نگاهی به این لیست و جمله های بالا این پرسش را به وجود می آورد که آیا تعریف مدیران جشنواره فیلم برلین از سینماگران مستقل ایرانی، به فیلم هایی برمی گردد که در خارج از کشور و با بودجه کشورهای دیگر تولید شده اند؟
هفتاد و سومین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ فوریه (۲۷ بهمن تا ۷ اسفند) در کشور آلمان برگزار می گردد.1401/10/29
16:11:08
5.0 / 5
223
تگهای خبر: ادبیات , انتشار , تولید , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است