فردا دوشنبه ۱۴ شهریور؛

فاسبیندر در سیم و زر رادیو فرهنگ بررسی می شود

فاسبیندر در سیم و زر رادیو فرهنگ بررسی می شود به گزارش کادو دونی، کتاب فاسبیندر: زندگی و مرگ نابغه ای عصیانگر نوشته کریستین براد تامسن، دوشنبه ۱۴ شهریور در برنامه سیم و زر رادیو فرهنگ بررسی می شود.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، تازه ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به گفت وگوی محمد آسیابانی با علی عامری مهابادی، سرپرست مترجمان کتاب «فاسبیندر: زندگی و مرگ نابغه ای عصیانگر» نوشته کریستین براد تامسن اختصاص دارد. این برنامه از ساعت ۱۲: ۳۰ دوشنبه ۱۴ شهریور پخش می شود.
کتاب «فاسبیندر: زندگی و مرگ نابغه ای عصیانگر» نوشته کریستین براد تامسن، با ترجمه گروهی به سرپرستی علی عامری مهابادی بهار سال جاری با شمارگان هزار نسخه، ۵۵۸ صفحه و بهای ۲۵۰ هزار تومان توسط نشر هنوز منتشر گردید.
راینر ورنر فاسبیندر درگذشته به سال ۱۹۸۲ (در سن ۳۷ سالگی) نابغه و اعجوبه سینمای نوین آلمان بود که در عرض ۱۳ سال بیشتر از ۶۰ فیلم و سریال ساخت و بجز اینها نمایش هایی را هم به روی صحنه برد. او همچون نخبگان سینمای هنری اروپاست و عاشقان سینما در ایران او را بیشتر با آثاری چون «علی: ترس روح را می خورد»، «ازدواج ماریا براون»، «اشک های تلخ پترا فون کانت»، «عشق سردتر از مرگ است»، «کرل» و… می شناسند.
پیشتر در رابطه با این فیلمساز تاثیر گذار هیچ کتاب مستقلی به فارسی ترجمه نشده بود و صرفا دو کتاب نمایشنامه از او با عناوین «خون در گلوی گربه و دلال محبت» و «فقط یک تکه نان» به ترتیب با ترجمه جاهد جهانشاهی و محمود حسینی زاد به فارسی انتشار یافته بودند. ازاین رو کتاب «زندگی و مرگ نابغه ای عصیانگر» اثر خاصی در بازار منابع سینمایی ایران به حساب می آید.
بخشی از مقدمه کتاب به ترجمه علی عامری چنین است: «نمی توانم برداشت شخصی ام را از فاسبیندر بیان کنم. ۱۴ سال بعد از مرگ او روزی نیست که به یاد او یا هنرش نباشم. در حالیکه روند تولید و توزیع فیلم به نحو فزاینده ای رو به فساد و تجاری شدن می رود، حتی اگر تجارت فیلم بازتاب کامل جامعه ای باشد که باید در آن ضد آن عمل نماییم، فاسبیندر نشان داد که فیلمساز می تواند کاملاً شخصی و سازش ناپذیر کارش را دنبال کند. در اوایل دوران دوستی ام با فاسبیندر، مارگیت کارستنسنِ بازیگر تجربه همکاری با او را به صورت فرمولی درآورد که در رابطه با همه ما صدق می کرد: «ما همه دوستش داشتیم، دقیقا به خاطر این که همیشه شجاعت خطا کردن را داشت و در هر لحظه بسته به شرایطش می توانست خوب، افتضاح، ابله یا خوشحال باشد. اغلب هیچ کدام مان نمی توانستیم این شرایط را درک نماییم یا از پسش بر بیاییم. فیلمهای فاسبیندر از همان ابتدا نشان دادند که میتوان با کمک هنر از خود در مقابل نیروهای ویرانگر پیرامون دفاع کرد و اینکه روند کار هنری مستلزم کوشش برای مقاومت و حفظ بقاست. این به تدریج به یکی از مضامین اساسی فیلمهای او تبدیل شد.»
برنامه «سیم و زر» که ویژه نقد کتاب است، با تهیه کنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار دوشنبه ها ساعت ۱۲: ۳۰ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1401/06/14
11:13:00
5.0 / 5
244
تگهای خبر: انتشار , تولید , سینما , عشق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است