در همایش فرهنگ و برنامه هفتم توسعه؛

ابعاد اجتماعی برنامه هفتم توسعه بررسی می شود

ابعاد اجتماعی برنامه هفتم توسعه بررسی می شود رییس همایش ملی فرهنگ و برنامه هفتم توسعه تحول برای پیشرفت، هدف از این همایش را نقد و بررسی ابعاد اجتماعی برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی با مشارکت نظری اصحاب علوم اجتماعی عنوان نمود.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، نشست خبری همایش ملی فرهنگ و برنامه هفتم توسعه «تحول برای پیشرفت» با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا، عضو شورای انقلاب فرهنگی و رییس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران و سید مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اجرا شد.
سید مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و دبیر علمی همایش ملی فرهنگ و برنامه هفتم توسعه «تحول برای پیشرفت» در ابتدای این جلسه به تشریح ضرورت علمی برگزاری این همایش پرداخت و اظهار داشت: این همایش به همت نهادهای مختلف متصدی و متولی برنامه ریزی توسعه کشور یعنی سازمان برنامه و بودجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از همه این ها مهم تر شورای عالی انقلاب فرهنگی و مراکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درحال برگزاری است.
وی با اعلان اینکه همایش ملی فرهنگ و برنامه هفتم توسعه «تحول برای پیشرفت» تا ۳۰ تیرماه برگزار می شود، اضافه کرد: این همایش از دو رویکرد استفاده می کند: یکی رویکرد سفارش مقالات به صاحب نظران و دیگری بهره گیری و شبکه ای سازی تحقیقات و تحقیقات موجود در نزد پژوهشگران اجتماعی در ایران با سه قالب مهم مقاله، یادداشت سیاستی و ایده برای کرسی های ترویجی.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا، رییس همایش ملی فرهنگ و برنامه هفتم توسعه «تحول برای پیشرفت» از ماهیت و اهداف برگزاری این همایش اظهار داشت: هدف از این همایش، این است که برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی با مشارکت نظری اصحاب علوم اجتماعی جهت بررسی ابعاد اجتماعی خصوصاً فرهنگی برنامه در معرض نقد و بررسی و گفت وگوی علمی قرار بگیرد.
وی از فلسفه تشکیل مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران نیز سخن گفت و اضافه کرد: مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی در سال ۱۳۳۷ پیش از تأسیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به وجود آمد و قرار بود در کنار سازمان برنامه و بودجه به مطالعات اجتماعی مربوط به برنامه ریزی اجتماعی بپردازد.
حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا اضافه کرد: البته مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران به تدریج آموزش متناسب با برنامه ریزی اجتماعی را نیز در دستور کار خود قرار داد. بعدها که دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران شکل گرفت این مؤسسه اثربخشی و اثرگذاری خودرا در برنامه ریزی اجتماعی از دست داد که ما می خواهیم این مؤسسه بتواند آن نقشی که برمبنای آن شکل گرفته را احیا نماییم.
رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه به فرصت اندک این همایش برای فراخوان ملی دادن و دعوت از صاحب نظران اشاره نمود و اظهار داشت: مزیت همایش این است که یک کار فقط نظری روشنفکری دانشگاهی به دور از قلمرو اجرا نیست. غرض بعدی ما این است که بتوانیم مؤسسه را در این افق و راستا همچنان فعال نگه داریم تا یک دبیرخانه دائمی شکل بگیرد و هم برنامه های پیشین چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب را دائماً ارزیابی کند و هم در تدوین برنامه های بعدی که انجام می شود و یا حتی در ارزیابی و نقد خود برنامه هفتم در حین اجرا یک نظارتی داشته باشد و بتواند در برنامه ریزی سالانه ای که در ذیل این برنامه شکل می گیرد، اثرگذاری فعال تری را داشته باشد.
برنامه توسعه می تواند رویکرد فرهنگی تمدنی پیدا کند
در ادامه این جلسه امامی به نسبت دانشگاه و حوزه با برنامه ریزی توسعه اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از سوالات ما پیش از برگزاری همایش این است که اساس نسبت دانشگاه و حوزه و برنامه ریزی توسعه چیست؟ متأسفانه از طرف نظام برنامه ریزی توسعه در کشور پس از تدوین برنامه های توسعه با دانشگاه و حوزه رابطه وسیعی برقرار نمی گردد. به طور معمول برنامه ها توسط محدودی از متخصصان بروکرات برنامه ریزی توسعه تدوین می شود و البته هرچند توسط مجلس و شورای نگهبان مورد تأیید و اعتباربخشی قرار می گیرد، ولی پایه برنامه های توسعه در ایران در طول ۷۰ سال قبل از دانشگاه برنمی آید.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اضافه کرد: این همایش به دنبال تدوین مبانی کلی برای بخش های فرهنگی برنامه هفتم توسعه نیست و معتقد می باشد کل برنامه توسعه می تواند برمبنای منویات مقام معظم رهبری رویکرد فرهنگی تمدنی پیدا کند؛ به همین دلیل مراکز دانشگاهی ازجمله مؤسسه تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه باقرالعلوم (ع)، دانشگاه فردوسی مشهد و دبیرخانه های شوراهای فرهنگی در کشور که نهادهای برنامه ریز اجرائی در عرصه تحقق سیاست های فرهنگ کشور هستند، بطور جدی در این حوزه با ما همراه هستند.
گسل میان مدیریت و اجرا و حوزه علمی دانشگاهی
در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا اضافه کرد: ما گسلی را که بین حوزه مدیریت و اجرا و حوزه علمی دانشگاهی در قلمرو برنامه ریزی وجود داشته را می توانیم با استمرار این همایش در یک سطح عالی و خوب حل نماییم.
زمان دریافت چکیده مقالات
در ادامه سیدمجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اعلان اینکه ستاد تدوین برنامه هفتم توسعه با ابلاغ رییس محترم سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است، اظهار داشت: تعبیر تحول برای پیشرفت که در ادامه نام همایش به آن اشاره داشتیم، این است که ما حتی عنوان برنامه توسعه را با وجود تاکید و تسریع رهبری در کشور تغییر ندادیم و ما هم البته خودمان را متصدی این تغییر نمی دانیم لیکن می گوئیم اگر تحولی در کشور می خواهد صورت گیرد و اگر دولت محترم منادی تحول در نظام اداره عمومی در کشور است، بزرگ ترین تحول در ریل و مسیر توسعه اتفاق بیفتد.
امامی اضافه کرد: «کلیات و برنامه ریزی توسعه»، «اقتصاد سیاسی ایران و توسعه فرهنگ بنیان»، «حیات و نظام فرهنگی و برنامه هفتم توسعه» و «فرهنگ و دولت توسعه در ایران» محورهای پیشنهادی این همایش هستند که تا ۱۵ خرداد چکیده مقالات را بوسیله سامانه و درگاه http: cpdconf.isu.ac.ir تحویل می گیریم و یک ماه هم به شرکت کنندگان فرصت می دهیم تا اصل مقالات را برای ما ارسال نمایند و در این بازه چکیده هایی که قوی تر هستند را پیگیری بیشتری می نماییم.
در اختتام این جلسه، دبیر علمی همایش ملی فرهنگ و برنامه هفتم توسعه «تحول برای پیشرفت» اظهار داشت: البته به پژوهشگران و پژوهشگرانی که در ده سال قبل نشان دادند که در زمینه مطالعات فرهنگ و توسعه توانمند هستند، سفارش مقاله خواهیم داد و ان شالله در روزهای آخر تیرماه اهتمام می نماییم با حضور و تعامل سیاست گذار، برنامه ریز و مجری و یکی از مسئولان ارشد قوا، اجلاسیه همایش را برگزار نماییم.

1401/02/30
14:31:42
5.0 / 5
188
تگهای خبر: آموزش , اهدا , تخصص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است