در نشست رونمایی كتاب سقوط اصفهان مطرح شد؛

محمود افغان و شاه سلطان حسین را باردیگر بشناسیم

محمود افغان و شاه سلطان حسین را باردیگر بشناسیم فردین آریش در نشست رونمایی از کتاب سقوط اصفهان: پادشاه تصمیم نمی گیرد اظهار داشت: نویسنده این کتاب آشنایی زدایی از شاه سلطان حسین و محمود افغان آنها را ملموس به تصویر می کشد.به گزارش کادو دونی به نقل از مهر، نشست رونمایی از کتاب «سقوط اصفهان: پادشاه تصمیم نمی گیرد» نوشته محمد ایرانی با حضور تعدادی از نویسندگان و منتقدان در باغ کتاب تهران با حضور فردین آریش، نویسنده و منتقد برگزار شد
آریش با تکیه بر خصوصیت های خواندنی این کتاب اظهار داشت: برخورد نویسنده با تاریخ از سر تفنن نیست. یک برخورد عقلانی، پژوهش محور و دردمندانه است. روایتی که می تواند برای همین امروز هم درس آموز باشد و امیدوارم این کتاب قدر بیند و یک آگاهی جمعی به ارمغان بیاورد.
این منتقد اضافه کرد: در نمایشنامه های تراژیک مخاطب کاتارسیس، به معنای تطهیر و تزکیه را تجربه می کند. در تراژدی های یونان باستان بخت برگشتگی کاملاً مشهود است. برای همین این نمایشنامه ها درباره پادشاهان و درباریان است. از طرفی قهرمان تراژیک شر مطلق و خیر مطلق نیست. از همین رو مخاطب نسبت به آنها حس همدلی و شفقت می کند و با آنها همراه می شود. نویسنده سقوط اصفهان با آشنایی زدایی از شاه سلطان حسین و محمود افغان آنها را ملموس، انسانی و شفقت برانگیز به تصویر بکشد.
آریش در انتها گفته هایش با خوانش بخش هایی از کتاب اظهار داشت: هر دو پادشاهی که در کتاب به تصویر کشیده شدند اهل حد نگه داشتن نیستند. یکی از آنها با غرق شدن در خیال و رؤیا، قدرت خویش را از دست می دهد و دیگری با واقع گرایی خارج از حد، تباه می شود.
احسان زیورعالم، پژوهشگر تئاتر و مدرس دانشگاه ضمن توضیح مختصری از آنچه در کتاب روایت می شود، اظهار داشت: محمد ایرانی نویسنده کتاب در یک کلیشه تاریخی دخالتی هنرمندانه کرده است. روایت های متداول و دم دستی را تغییر می دهد و روی کار آمدن افغان ها را که متأسفانه در کتاب های درسی کشورمان نادیده گرفته می شود، بازخوانی مطلوبی می کند. سقوط اصفهان، افغان ها را بخشی از هم فرهنگ های خودمان می داند. نگاهی که حاکمیت باید آنرا تبلیغ کند.
این پژوهشگر تئاتر با بررسی سه گروه درام نویس تاریخی در ایران از سال ۱۳۰۰، اظهار داشت: بعد از آن دوره ی طلایی ده ساله که درام نویسی تاریخی شدت گرفت، در قریب به ۹۰ سال گذشته ما از درام نویسی تاریخی فاصله گرفتیم. اما امروز محمد ایرانی درام تاریخی نوشته است که تفاوت های عمده ای با سه گروه درام نویس اولیه دارد. نخست آنکه خارج از کشور زندگی نکرده و قصد ندارد شبیه باستان گراها بدبختی های کنونی را در مقابل گذشته ای آرمانی قرار دهد. دوم آنکه با زبان ویژه ای که در اصطلاح به آن آرکائیک می گویند، نمی نویسد. با همان زبان امروزی قلم می زند. سوم آنکه درباره ی دوره تاریخی جذابی قلم نمی زند که افراد دلشان برای آن شکوه و جلال تنگ شده باشد.
زیورعالم ضمن اشاره به این که «ما با اثری پست مدرن مواجه هستیم» اضافه کرد: این نمایشنامه کنایه ای است از وضعیت امروز ما که با وجود شباهت بسیار زیاد خصوصیت هایمان به یکدیگر ولی نمی توانیم چه در سطح شاه و چه در سطح رعیت باهم گفتگو نماییم.
مدرس دانشگاه در انتها گفته هایش اضافه کرد: امیدوارم کتاب پادشاه تصمیم نمی گیرد را بخوانید و همین کتاب سبب شود که در کنار فهم های متفاوت مان، گفت وگوهای خوبی را آغاز نماییم.
در ادامه ی مراسم رونمایی کتاب «سقوط اصفهان: پادشاه تصمیم نمی گیرد» بابک شهاب پژوهشگر و مترجم زبان روسی اظهار داشت: کتابی که با آن روبه رو هستیم یک اثر هنری و تاریخی است. چالش هنرمند در یک مبحث تاریخی بسیار زیاد است و همین هم کار را سخت تر می کند. نویسنده در چنین اثری می بایست وقایعی را که اتفاق افتاده، باز تحلیل نماید.
شهاب با تکیه بر مساله شناسی هنر در ارتباط با سیاست، تاریخ و فرهنگ اضافه کرد: به قول پوشکین در عصر سنگین ما چه خوب که کسانی هستند همچنان به تاریخ علاقه دارند و کتابی مثل سقوط اصفهان از دل این تلاش هنرمندانه خلق می شود.
در بخش دیگری از این نشست محمد نورالدینی کارگردان تئاتر با مقایسه کتاب پادشاه تصمیم نمی گیرد و سریال هزاردستان علی حاتمی اظهار داشت: در ابتدا احساس کردم این کتاب، روایتی یک دست دارد ولی با ورود به نقد قدرت و فراتر رفتن از روایت های مرسوم و کاراکترهای سیاه و سفید، مرا غافلگیر کرد و سبب شادمانی من شد.
در آخر این نشست محمد ایرانی نویسنده ی کتاب «سقوط اصفهان: پادشاه تصمیم نمی گیرد» نکاتی را در ارتباط با خلق کتاب، روش پرداخت ادبی، کهن الگوها و اسطوره های جمعی طرح کرد و بعد از آن جشن امضا برگزار گردید. همینطور در این جلسه، نوازندگان و خوانندگان سنتی، موسیقی اصیل افغانستان و ایران را اجرا کردند.
کتاب «سقوط اصفهان؛ پادشاه تصمیم نمی گیرد» در ۵۲ صفحه توسط نشر نیو انتشار یافته است.

1401/04/07
09:34:47
5.0 / 5
140
تگهای خبر: انتشار , تئاتر , تصویر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کادو

كادو دونی

فروش انواع کادو

kadodooni.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كادو دونی محفوظ است